Rokytnická Sýpka si vysloužila uznání. Muzeum Orlických hor, které v ní sídlí, oslovilo porotu soutěže Gloria musaealis 2013

Čestné uznání v soutěži Gloria musaealis 2 Rokytnice v Orlických horách – Když se pomalu rozpadající sýpka v horském městě pozvolna měnila na muzejní prostory, nikoho tehdy nenapadlo, že by mohla dosáhnout na ocenění z řad odborníků v oblasti muzeí a galerií. Ve čtvrtek 15. května se malý sen stal skutečností. Sýpka – Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách, které vzniklo také díky dotaci z ROP Severovýchod, získalo čestné uznání v soutěži Gloria musaealis 2013. Po Oblastní liberecké galerii, která nedávno získala hlavní cenu architektů Grand Prix architektů - Národní cenu za architekturu, je Sýpka letos dalším oceněným projektem, který byl podpořený z dotací ROP Severovýchod.

Rokytnická sýpka uspěla v kategorii počin roku. Sedmičlennou porotu zaujal způsob, jakým je návštěvníkům minulost prezentována. Muzeum Orlických hor ve zrekonstruované městské sýpce je příkladem iniciativy a nadšení, které vedly k úspěšnému počinu, podporujícímu kulturní a turistický rozvoj daného regionu. Jde o moderní muzejní expozici s řadou nápaditých interaktivních prvků, přibližující přírodu Orlických hor i tradiční řemeslnou produkci,“ shodli se hodnotitelé.

Návštěvníci tak neobdivují exponáty pouze ve skleněných vitrínách, ale mohou si řadu věcí osahat a vyzkoušet. V řemeslném koutku si například mohou zkusit na tkalcovském stavu vyrobit šálu či kobereček anebo vytvořit obrázek pomocí malby na sklo. Obdivovat také mohou exponáty spojené s řemesly, které byly a jsou pro Orlické hory a podhůří typické. Na jednom místě tak poznají, co obnášela například uhlířství či popelářství.

Další patro pro změnu představuje živočichy, kteří v regionu žijí anebo kdysi ještě žili. Unikátním počinem je skleněná voliéra, která prostupuje všechna patra a jsou v ní k vidění exponáty zvířat, především ptactva. Jaké vydávají zvuky a zkusit je rozeznat mohou turisté díky interaktivní aplikaci.

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis vstoupila do svého dvanáctého ročníku. Jejími vyhlašovateli jsou Ministerstvo kultury ČR a Asociace muzeí a galerií ČR. Soutěž si klade za cíl upozornit veřejnost na přínos muzeí a galerií k zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně a na špičkové výkony institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví.

Soutěž je vyhlašována ve třech hlavních kategoriích – Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Ve XII. ročníku soutěžilo celkem 61 muzeí a galerií z celé České republiky s 90 projekty.

Výsledky soutěže najdete zde.