ROP Severovýchod dá na opravy silnic nižších tříd 850 mil. Kč

Zpravodajství ČTK | 20.1.2012

Hradec Králové 20. ledna (ČTK) - Regionální operační program Severovýchod (ROP) dá na opravy a modernizace silnic druhých a třetích tříd dalších 850 milionů korun. Žádosti o dotace mohou zájemci předkládat od pondělí 23. ledna. ČTK to dnes řekla mluvčí regionu Severovýchod Eva Jouklová. Zatím bylo podle ní z EU přiděleno na 70 projektů modernizací silnic v Královéhradeckém, Libereckém a Pardubickém kraji celkem 2,9 miliardy korun.

Výzva k předkládání projektů na opravy silnic je vůbec první letošní výzvou regionu Severovýchod. Jako druhá by měla být vyhlášena od 30. března výzva na projekty zlepšující dopravní dostupnost regionu. Preferenci by měly mít projekty spojené s výstavbou nebo dostavbou částí tratí pro trolejbusovou, tramvajovou či jinou drážní dopravu, které nahradí motorovou dopravu na naftu.

Počítá se i s projekty modernizace či rekonstrukce stávající drážní infrastruktury, výstavby a rekonstrukce přestupních terminálů veřejné hromadné dopravy. Peníze z EU by měly jít i na nové informační systémy veřejné dopravy či elektronické odbavovací systémy. Konkrétní suma podpory ještě podle Jouklové není známa.


 ROP Severovýchod může v plánovacím období 2007 až 2013 rozdělit více než 670 milionů eur (přes 17 mld. Kč). Do konce loňského roku už na projekty ve třech krajích na severovýchodě Čech rozdělil 8,8 miliardy korun. Dokončeno bylo 330 projektů.

 V loňském roce se čerpání evropských peněz zpomalilo, zatímco v roce 2010 proplatil ROP 4,35 miliardy korun, loni to bylo jen 1,8 miliardy. Letos ROP opět počítá s vydáním téměř čtyř miliard korun.