ROP Severovýchod: Loni proplaceno přes dvě miliardy korun, v regionu jsou nové vlaky, silnice, dopravní terminály, muzea…

Hradec Králové – Jak se ROP Severovýchod vyrovnal s loňským rokem? „Proplatili jsme více než dvě miliardy korun, od roku 2007 tedy celkem 11,8 miliard korun. Z unijních prostředků tak zbývá v ROP Severovýchod k proplacení 5,5 miliard korun,“ říká Zdeněk Vašák, pověřený vedením Úřadu Regionální rady Severovýchod. A bilancování pokračuje…  

Výbor Regionální rady v roce 2012 podpořil 74 městských, školských a dopravních projektů, pro něž v ROP Severovýchod rezervoval 2,4 miliardy korun. Loni bylo dokončeno 102 dotovaných projektů - 33 v Libereckém, 33 v Královéhradeckém a 36 projektů v Pardubickém kraji.

Například v civilní části pardubického letiště se díky 252 milionům korun z ROP Severovýchod zlepšily technické a servisní služby a rozšířily se pohybové plochy. Na letišti tak mohou přistávat i velká dopravní letadla, takže letět z Pardubic na dovolenou už není výjimkou.  
Kondičku si od loňského léta utužují plavci v krytém bazénu v Liberci. Rekonstrukci areálu dotoval ROP Severovýchod 152 miliony korun. Kromě plavání, wellness, spinningu a dalších aktivit patří k bazénu i dva tobogány dlouhé 107 a 150 metrů.  

Moderní klimatizované vlaky vozí od loňského září cestující z Pardubic do Hradce Králové a Jaroměře. „Na pět vlaků společných pro Královéhradecký i Pardubický kraj vyčlenil ROP Severovýchod 274 milionů korun,“ pokračoval Vašák. Čtrnáct RegioPanterů dotovaných 307,3 miliony korun jezdí od loňského roku také na jizerskohorské železnici.

V Pardubickém kraji byla loni dokončena rekonstrukce městského muzea v České Třebové, hlineckého Betlému, středověké tvrze Orlice v Letohradě, dělostřelecké tvrze Hůrka u Králík či Afrického muzea Emila Holuba v Holicích. Dobudovalo se i centrum turistického ruchu na Dolní Moravě a další projekty.

V Královéhradeckém kraji dokončili rekonstrukci kláštera v Hostinném, ski arálu Máchovka v Nové Pace, ve Vamberku vzniklo centrum krajky, v ZOO Dvůr Králové pavilon goril. V Hradci Králové se otevřelo sportoviště Bavlna, upravila se pro pěší náplavka pravého břehu Labe, město postavilo potřebnou lávku pro pěší a cyklisty přes Orlici a dokončilo úpravu teras pod kanovnickými domy a další projekty. Loni začala i nákladná rekonstrukce lanovky na Sněžku dotovaná z ROP Severovýchod bezmála 250 miliony korun.

V Libereckém kraji dokončili například první etapu turnovského dopravního terminálu, okružní křižovatku na Kozinově náměstí v Mimoni, revitalizaci centra Semil, vzniklo muzeum Čtyřlístku a Jarmilina stezka v Doksech, v Tanvaldu mají nový dopravní terminál, v Liberci se oživily dva  parky - Prokopa Holého a na Sukově náměstí, vzniklo i volnočasové centrum v Růžodole a další projekty.

Úřad Regionální rady eviduje od roku 2007 celkem 1200 žádostí o dotaci, podporu zatím získalo 537 projektů.