ROP Severovýchod: Loni proplaceno přes dvě miliardy korun

Jak se ROP Severovýchod vyrovnal s loňským rokem? „Proplatili jsme více než dvě miliardy korun, od roku 2007 tedy celkem 11,8 miliard korun. Z unijních prostředků tak zbývá v ROP Severovýchod k proplacení pět a půl miliardy korun,“ říká Zdeněk Vašák, pověřený vedením Úřadu Regionální rady Severovýchod. A bilancování pokračuje…  

Výbor Regionální rady v roce 2012 podpořil 74 městských, školských a dopravních projektů, pro něž v ROP Severovýchod rezervoval 2,4 miliardy korun. Loni bylo dokončeno 102 dotovaných projektů - 33 v Libereckém, 33 v Královéhradeckém a 36 projektů v Pardubickém kraji.

Například v civilní části pardubického letiště se díky 252 milionům korun z ROP Severovýchod zlepšily technické a servisní služby a rozšířily se pohybové plochy. Na letišti tak mohou přistávat i velká dopravní letadla, takže letět z Pardubic na dovolenou už není výjimkou.  

Kondičku si od loňského léta utužují plavci v krytém bazénu v Liberci. Rekonstrukci areálu dotoval ROP Severovýchod 152 miliony korun. Kromě plavání, wellness, spinningu a dalších aktivit patří k bazénu i dva tobogány dlouhé 107 a 150 metrů.  

Moderní klimatizované vlaky vozí od loňského září cestující z Pardubic do Hradce Králové a Jaroměře. „Na pět vlaků společných pro Královéhradecký i Pardubický kraj vyčlenil ROP Severovýchod 274 milionů korun,“ pokračoval Vašák. Čtrnáct RegioPanterů dotovaných 307,3 miliony korun jezdí od loňského roku také na jizerskohorské železnici.

Více čtěte v tiskové zprávě.