ROP Severovýchod: Rozděleno přes šest set milionů korun na dopravní, školské a městské projekty

Pardubice – Naposledy před krajskými volbami zasedl 1. října v Pardubicích Výbor Regionální rady NUTS II Severovýchod. Na realizaci 34 projektů schválil více než šest set milionů korun z unijních fondů.

Výbor rozdělil 443,7 milionů korun z evropských fondů mezi 12 dopravních projektů. Byly to poslední prostředky rezervované v rozpočtu ROP Severovýchod na dopravu. Se 197 milionovou dotací se tak například bude modernizovat tramvajová trať z Nové Rudy do Vratislavic na Liberecku. V Novém Bydžově využijí bezmála 30,3 miliony korun na výstavu přestupního terminálu před vlakovým nádražím. „Město vybuduje odbavovací halu včetně parkovacích stání pro automobily, zastávkových stání pro autobusy a nové přehledné křižovatky. Současně se budou rekonstruovat plochy před vlakovým nádražím a přilehlá ulice Dr. Milady Horákové,“ řekl královéhradecký hejtman Lubomír Franc. V Pardubicích se bude například díky 36,3 milionům korun modernizovat trakční trolejbusové vedení, což je důležitý projekt spojený s rekonstrukcí pardubického přednádraží financovanou ze švýcarských fondů. V Chrudimi zase společnost ČSAD Bus Chrudim zrekonstruuje s pomocí 5,1 milionu korun tamější autobusové nádraží.

 

Více než sto milionů korun výbor rozdělil mezi pět projektů realizovaných v rámci integrovaných plánů Liberce a Hradce Králové. V nevyužívaném areálu libereckých výstavních trhů vznikne Centrum historie tramvajové dopravy dotované  63,7 miliony korun. Ve Vratislavicích nad Nisou se bude rekonstruovat sokolovna. Dotace činí  26,2 miliony korun. Na revitalizaci hřiště v libereckých Kateřinkách je vyčleněno ve strukturálních fondech více než šest milionů korun. Statutární město Hradec Králové využije osm milionů korun na rekonstrukci náplavky pravého břehu Labe.  Výbor Regionální rady také reagoval na žádost primátorky Pardubic Štěpánky Fraňkové o prodloužení termínu dokončení projektů realizovaných v rámci integrovaného plánu. „Původně mělo být 95 procent prostředků vyčerpáno do konce příštího roku. Vzhledem ke komplikacím, které nastaly u Tyršových sadů v Pardubicích, jsme ale posunuli termíny u integrovaných plánů všech tří krajských měst Severovýchodu,“ vysvětlil předseda Regionální rady Radko Martínek. Ze všech prostředků určených na projekty realizované v Hradci Králové, Pardubicích a Liberci tak musí být do konce příštího roku vyčerpáno 75 procent, do konce roku 2014 pak 99 procent.

 

Výbor Regionální rady dále schválil 94,6 milionů korun pro 17 školských projektů. Tím se rozdělily všechny prostředky určené v ROP Severovýchod na rozvoj podnikatelského prostředí a škol. Modernizace dílen a laboratoří čeká díky 21,8 milionům korun například Střední průmyslovou školu v Chrudimi a Vyšší odbornou školu stavební a Střední školu stavební ve Vysokém Mýtě. Modernizovat a rekonstruovat se bude s 23,7 milionovou dotací také na Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích. V rámci projektu vznikne centrum požární ochrany, aplikované chemie, biologie atd.