ROP Severovýchod spěje do finále. Miliardy putovaly do zlepšení dopravní infrastruktury anebo na rozvoj měst a obcí

Hradec Králové, Liberec, Pardubice – Památky v novém hávu, lepší vybavení škol, zrekonstruované mosty, silnice anebo sportoviště s moderní tváří. Kde všude v Královéhradeckém, Libereckém či Pardubickém kraji pomohly peníze z Evropské unie? Přesvědčit se o tom můžete na putovní výstavě plakátů, těch nejzajímavějších projektů financovaných z Regionálního operačního programu Severovýchod. Jeho prostřednictvím směřovaly peníze už na stovky projektů. Proplaceno bylo téměř 14 miliard korun. Výstava je od června k vidění v Knihovně města Hradce Králové ve Vertexu. I tato kdysi továrna na skelná vlákna prošla náročnou proměnou, za níž stály také peníze z ROP Severovýchod. Na rekonstrukci podle návrhu architekta Davida Vávry putovala dotace bezmála 130 milionů. 

„V programovacím období 2007 až 2013 bylo schváleno k podpoře více než 650 zajímavých projektů především z oblasti dopravy a dopravní infrastruktury a cestovního ruchu. Opomenuta však nebyla ani podpora rozvoje měst a obcí anebo podnikatelské činnosti. V tuto chvíli se řada projektů stále realizuje a proplaceno by mělo být až 17 miliard korun,“ uvedl ředitel Úřadu Regionální rady Severovýchod Zdeněk Vašák.

 

Změnu poznali na vlastní kůži například řidiči. Ti dnes mohou využívat bezmála 217 kilometrů nově postavených anebo zrekonstruovaných silnic II. a III. třídy. Obchvatu se tak dočkali obyvatelé Chvaletic, kterým dotace více než 177 milionů z ROP Severovýchod, přinesla klidnější spánek. Bezpečnějším a plynulejším se také stal průjezd jednou z nejrušnějších křižovatek v Liberci. V místě, kde se křižuje rychlostní silnice na Prahu a ulice České mládeže, vznikla za téměř 85 milionů mimoúrovňová křižovatka. „Do oblasti dopravy spadají i dva výjimečné projekty, kterými jsou výstavba lanové dráhy na Sněžku, kde byla poskytnuta dotace více než 239 milionů a rozšíření a modernizace technického zázemí civilní části pardubického letiště. Tady pomohlo více než 233 milionů korun,“ doplnil ředitel Vašák.

Největší počet projektů spadá pod oblasti rozvoje obcí a měst a podpory cestovního ruchu. Díky evropským dotacím se tak mohou návštěvníci projít Africkým muzeem Dr. Emila Holuba v Holicích, objevit historii výroby obuvi ve Skutči anebo se vrátit o miliony let zpět v Archeoparku ve Všestarech. To je jen střípek z projektů, které získaly podporu z ROP Severovýchod. Na své si přijdou i vyznavači jízdy po dvou kolech. Doposud bylo postaveno více než 185 kilometrů cyklostezek a cyklotras a další přibývají. Tou nejznámější a turisticky nejvyužívanější je cyklostezka z Hradce Králové na Kuks. Dotace činila více než 52 milionů. V Libereckém kraji se do popředí dostala cyklostezka spojující Českou Lípu s Kamenickým Šenovem. Lákavým místem se totiž stal jedinečný přírodní úkaz Panská skála zvaný též Varhany. Sem putovalo 22 milionů korun.

Evropské peníze však pomohly i v sociální oblasti anebo ve zdravotnictví. Pořízeny byly přístroje a vybavení nemocnic anebo zřízeny domovy pro seniory či další sociální služby. Díky dotacím z ROP Severovýchod mohlo vzniknout také 450 nových pracovních míst. „Peníze z Regionálního operačního programu směřují do mnoha oblastí a přispívají tak ke zlepšení života obyvatel regionu soudržnosti Severovýchod. Někdy si tento fakt ani neuvědomujeme, ale stačí se jen pozorně dívat a zjistíme, že projekty podpořené z ROP Severovýchod jsou všude kolem nás,“ poznamenal Zdeněk Vašák a doplnil přání, aby i v nadcházejícím období pomohly dotace rozvoji regionů a realizaci důležitých projektů.

Celé znění tiskové zprávy včetně informací o proplacených dotacích najdete zde.

Termíny výstavy plakátů:

To nejzajímavější z ROP Severovýchod v Královéhradeckém kraji:

Červen – Knihovna města Hradce Králové, Vertex

Červenec – Nádraží ČD Hradec Králové

Listopad – Univerzita Hradec Králové

 

To nejzajímavější z ROP Severovýchod v Pardubickém kraji:

Srpen – Nádraží ČD Pardubice

 

To nejzajímavější z ROP Severovýchod v Libereckém kraji:

Září – Nádraží ČD Liberec

Říjen – FORUM Liberec