ROP Severovýchod zatím vyplatil osm mld. Kč, stejná suma zbývá

Zpravodajství ČTK | 25.8.2011

Hradec Králové 25. srpna (ČTK) - Regionální operační program Severovýchod, který vyplácí dotace z EU v Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji, zatím příjemcům dotací proplatil 328 milionů eur (osm miliard Kč). Suma tak v těchto dnech přesáhla polovinu z 656 milionů eur (téměř 16 miliard korun), které program dostal pro roky 2007 až 2013. ČTK o tom dnes informovala mluvčí rady regionu soudržnosti Severovýchod Eva Jouklová.

 "Vzhledem k rychlosti čerpání, která v loňském roce nabrala na obrátkách, předpokládáme, že všechny prostředky vyčerpáme," uvedl předseda rady regionu a pardubický hejtman Radko Martínek. Od roku 2007 zatím získalo podporu 519 projektů. Nejvíce jich bylo zaměřených na rozvoj obcí a měst, a to 191. Za nimi následovaly projekty zaměřené na rozvoj cestovního ruchu (170), dopravní infrastruktury (105) a podnikatelského prostředí (53).

 Za peníze z ROP Severovýchod například vznikly autobusové nádraží ve Svobodě nad Úpou, dopravní terminál v České Třebové, sportovní centrum v Rychnově, krytý bazén v Litomyšli, společenské centrum v Trutnově či Muzeum barokních soch v kostele sv. Josefa v Chrudimi.