Rychnov musel opravit bazén

Mladá fronta DNES | 27.9.2011

Městský bazén je v provozu rok a už se tam opravovalo. Nad vysněným relaxačním centrem visí i hrozba mnohamilionové pokuty.

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU Loňské otevření nového rychnovského bazénu, který si přálo mnoho obyvatel, v pátek 13. srpna stavbě zřejmě štěstí nepřineslo. Nedávno se tam musely opravit první závady.
„Velkým problémem bylo zanášení trubek rozvodů teplé vody. Zřejmě nebyla vhodně zvolena technologie úpravy vody a vznikaly tam usazeniny, které po několika měsících provozu ucpaly sprchy. Měnila se proto úpravna a náklady s tím spojené částečně zaplatil projektant,“ řekl rychnovský starosta Jan Skořepa. Další závadou bylo prokapávání vody ze sprch z prvního podlaží do přízemí. Kromě úpravny se opravy provedly v záruce. Přezkoumání stavby má radnice v plánu opět po vypuštění bazénu. Protože napuštění stojí 80 tisíc korun, počítá s tím až za rok. „Pak prozkoumáme i věci schované pod vodou, kanály, jimiž se voda napouští. Zdá se totiž, že vše není tak, jak by mělo,“ řekl Skořepa.
Bazén stál zhruba 160 milionů korun a město na stavbu získalo dotaci z Evropské unie 142 milionů. Provoz musí radnice dotovat a původně plánované čtyři miliony na rok zřejmě stačit nebudou. Zapotřebí bude asi o milion víc. Přitom městský rozpočet je napjatý a musí se šetřit.
Městu za bazén hrozí dokonce pokuta, která může být až 38 milionů. Za bývalého vedení radnice totiž mohlo špatně vypsat soutěž na stavbu. Mohlo omezit okruh možných stavebních firem požadavkem, aby předložily seznam zakázek placených z veřejných rozpočtů a na území České republiky.
„Nyní se prověřuje, zda opravdu došlo při zadání zakázky k pochybení, a pokud ano, jak závažné je,“ uvedla Lenka Vašátková z úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod. Pokud se podezření potvrdí,město bude mít povinnost vrátit dotaci ve výši 100 procent, avšak podle míry závažnosti pochybení mu rada regionu Severovýchod tvořená politiky může prominout 75 až 95 procent vratné částky dotace. Zakázku nyní prověřují i právníci a úřad regionální rady ještě může zvážit, zda se obrátí i na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Pokud Rychnov pokutu dostane, odvolá se na ministerstvo financí či požádá o její prominutí radu regionu.