Rychnov u Jablonce chce stěhovat uměleckou školu a knihovnu

Zpravodajství ČTK | 17.6.2010

Rychnov u Jablonce nad Nisou (Jablonecko) 17. června (ČTK) - Vedení Rychnova u Jablonce nad Nisou by rádo přestěhovalo uměleckou školu a knihovnu do nového objektu. Obě instituce nyní sídlí v nevyhovující prvorepublikové vile. Město má vhodný dům, jeho rekonstrukce je však nákladná a v rozpočtu na celý projekt nyní není dostatek peněz, řekl ČTK starosta dvoutisícového města František Chlouba.

 "Už jsme si jednou podali žádost o dotaci z Regionálního operačního programu, ale nebylo nám vyhověno. Zatím nevíme, jestli bude nějaká další výzva," řekl starosta. Přestavba domu by si vyžádala asi 40 milionů korun, Rychnov přitom hospodaří s rozpočtem zhruba 47 milionů korun.

 Podle starosty je přestěhování školy i knihovny nutné. Sídlí ve stísněných prostorách staré vily z období první republiky. "Když jsme sem před třemi roky dostali pobočku jablonecké ZUŠ, považovali jsme její umístění do té vily jen jako velmi dočasné řešení. Zatím se s tím však stále nepodařilo nic udělat," podotkl Chlouba. Školu navštěvuje zhruba 60 dětí, občas využívá i třídy v místní základní škole.  Nové prostory by Rychnov chtěl získat přestavbou starého domu, který v 19. století sloužil jako hotel, poté byl přestavěn na byty. "Ty byly ovšem nevyhovující, stále tam byly ještě například suché záchody," uvedl starosta. Když poté začali nájemníci odcházet, započalo se s jeho rekonstrukcí, která však nikdy nebyla dokončena. Vzhledem k tomu, že v domě jsou vysoké stropy a velká okna, byla by jeho přestavba na normální byty náročná i nyní. "Navíc má ten dům z jedné strany pěknou secesní fasádu, kterou bychom rádi zachovali. Proto si myslíme, že by dobře posloužil právě zamýšlenému účelu," dodal starosta. Podobný projekt by rádi uskutečnili také ve Stráži pod Ralskem, také tam však narážejí na nedostatek financí. Historický Gablerův dům chtějí přestavět na společenské a kulturní centrum. Kromě toho by v domě mělo vzniknou také infocentrum a knihovna. Rekonstrukce by si však vyžádala asi 100 milionů korun, což je i v případě získání dotace pro Stráž hodně. Podle starostky Věry Reslové se proto dům v nejbližších pěti letech opravovat nebude.