Severočeské muzeum v Liberci otevírá své brány. Prohlídku si teď díky dotaci z ROP Severovýchod naplno vychutnají i vozíčkáři

severo__esk___muzeum.jpg Liberec – Zajímavějším, modernějším a hlavně přístupnějším se stalo Severočeské muzeum v Liberci. Díky dotaci více než 7,9 milionů korun z ROP Severovýchod si expozice mohou vychutnat i vozíčkáři. A nejen to. Kromě bezbariérového přístupu se proměnila i část zázemí určená návštěvníkům, změn doznaly také výstavní prostory. Přijít prozkoumat, co všechno je v muzeu nového, mohli návštěvníci už ve středu 11. února, kdy se uskutečnilo také slavnostní otevření nové expozice hudebních nástrojů.

Evropské peníze směřovaly na vybudování výtahu a výtahové plošiny, které lidem s pohybovým hendikepem umožní komfortní pohyb po budově a návštěvu všech expozic včetně muzejní knihovny anebo obnoveného malého sálu. Výrazně by se měla zlepšit i bezpečnost. Dotace přispěla také k nainstalování kamerového systému. „Ten slouží především k zlepšení ochrany vystavených exponátů a památkově chráněné budovy, jež se v minulosti často stávala terčem vandalů,“ upřesnila Hana Maierová, náměstkyně hejtmana s tím, že kompletní modernizací prošly též toalety pro návštěvníky, které pocházely z poloviny minulého století a byly již v havarijním stavu.

Tímto krokem však obnova muzea, které bylo postaveno v letech 1897 až 1898 a jehož budova je považována za jednu z nejkrásnějších v zemi, nekončí. Dotace z ROP Severovýchod směřovala na první etapu obměny. Severočeské muzeum má do příštích let připravený koncept na celkové dokončení modernizace budovy.

Více se dočtete zde.