Severovýchod proplatil už polovinu evropských dotací

moderniobec.ihned.cz | 26.8.2011

Praha, 26.8.2011

Už polovina unijních prostředků z Regionálního operačního programu (ROP) Severovýchod, tedy 328 milionů EUR, byla proplacena příjemcům dotací v severovýchodních Čechách. "Hranici jsme překročili ve středu 24. 8.,“ sdělil ředitel Úřadu Regionální rady Zdeněk Semorád.

Pro region, který tvoří Pardubický, Liberecký a Královéhradecký kraj, je v ROP Severovýchod vyčleněno do roku 2013 celkem 656 milionů EUR z Unie, tedy necelých 16 miliard korun. "Vzhledem k rychlosti čerpání, která v loňském roce nabrala na obrátkách, předpokládáme, že všechny prostředky vyčerpáme,“ uvedl Radko Martínek, předseda Regionální rady.

Od roku 2007 zatím získalo podporu 519 projektů zaměřených na rozvoj dopravní infrastruktury (105), obcí a měst (191), cestovního ruchu (170) a podnikatelského prostředí (53).

K úspěšně realizovaným projektům patří na severovýchodě republiky např. autobusové nádraží ve Svobodě nad Úpou, oceněné vloni v soutěži TOP Invest, o nejlepší investiční záměr roku, či letošní vítěz soutěže - dopravní terminál v České Třebové.

Ten spolu se Sportovním a relaxačním centrem Rychnovska, krytým plaveckým bazénem v Litomyšli, společenským centrem Trutnovska pro kulturu a volný čas a Muzeem barokních soch v kostele sv. Josefa v Chrudimi včetně rekonstruovaných klášterních zahrad postoupil do druhého kola a v těchto dnech usiluje o získání nominace na prestižní titul Stavba roku 2011.

Posledně jmenovaný chrudimský projekt se možná dočká i mezinárodního ocenění. Postoupil totiž v soutěži OSN zaměřené na umění, kulturu a dědictví do finále. Výsledek se dozvíme koncem října.