Silnice v Pardubickém kraji se opravují hlavně díky dotacím z EU

Zpravodajství ČTK | 27.8.2013

Pardubice 27. srpna (ČTK) - Bez evropských dotací by se v Pardubickém kraji letos téměř neprováděly větší opravy silnic. Správa a údržba silnic Pardubického kraje sice požádala stát o 340 milionů korun, rozhodnutí ale dosud nepadlo a stavební sezona za několik měsíců skončí. Velké opravy proto silničáři plánují až na příští rok, nyní většinou pouze "záplatují" díry v komunikacích po zimě.

"Velkoplošné opravy potřebuje naléhavě 90 úseků silnic, většinou v extravilánu. Zabezpečili jsme aspoň provizorně z vlastních peněz úseky vyhodnocené jako havarijní a nevyhovující," řekl ČTK ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. Pokud vláda požadované peníze silničářům schválí, stihnou se tento rok většinou pouze výběrová řízení na stavební firmy a opravovat se začne až příští rok.

Podle Němce poškozených silnic každým rokem přibývá. Vloni škody po zimě dosáhly asi půl miliardy, letos na jaře už zhruba 800 milionů korun. Na výspravy děr po zimě mají nyní silničáři přibližně 80 milionů korun.

Správa a údržba silnic z úspor z loňského roku opravila alespoň menší úseky silnic u Vysoké nad Labem na Pardubicku a ze Skutče do Skutíčka na Chrudimsku. Krajský radní pro dopravu Jaromír Dušek (SPOZ) před časem uvedl, že by bylo potřeba po dobu tří let investovat každoročně kolem dvou miliard korun, aby se zhoršování stavu silnic zastavilo.

Pardubický kraj chce letos a příští rok s pomocí dotací z Regionálního operačního programu zmodernizovat osm úseků silnic druhé třídy za celkem asi 565 milionů korun. Nejvíce peněz bude směřovat do modernizace silnice II/341 Nový Dvůr - Nerozhovice na Chrudimsku o délce téměř šesti kilometrů, která bude stát skoro 112 milionů korun. Celkem by se mělo modernizovat více než 25 kilometrů silnic. Kromě toho plánuje kraj investovat další peníze ze svého rozpočtu do oprav mostků a propustků.

Rozsah silniční sítě v Pardubickém kraji činí téměř 3600 kilometrů. Většinu z nich, přes 3100 kilometrů, tvoří komunikace druhé a třetí třídy ve správě kraje.