Šimkovy sady se dočkaly slavnostního otevření. Na apríla pásku přestřihl primátor Zdeněk Fink

__imkovy_sady_otev__en__.jpg Po bezmála půlroce, kdy Šimkovými sady již proudily davy návštěvníků, se dočkaly slavnostního otevření. Na rekonstrukci jednoho z největších městských parků v Hradci Králové se více než 34 miliony korun podílela také dotace z Regionálního operačního programu Severovýchod. O přestřižení symbolické pásky se na apríla postaral primátor Hradce Zdeněk Fink a spolu s ním i náměstci Anna Maclová a Jindřich Vedlich.

Stovky lidí se shromáždily 1. dubna krátce před 16. hodinou u jednoho z orientačních bodů parku, rotundy, která v minulosti sloužila také jako skautská klubovna. Právě zde došlo k slavnostnímu otevření Šimkových sadů, které už několik měsíců slouží veřejnosti. Termín město zvolilo záměrně, současně došlo k odstartování turistické sezony. Navíc všichni příchozí mohli objevit skryté kouty parku za doprovodu architekta Pavla Zadrobílka. "Za zajímavost Šimkových sadů považuji z technického hlediska unikátní přívod vody do všech jezer. Vybudovali jsme systém potrubí, který přivádí vodu z Labe, ale zároveň ji dokáže stejným potrubím odvádět zpět. Z estetického hlediska je pak velmi zajímavá soustava vodních zahrad, které odhalí své největší kouzlo v okamžiku, kdy všechny vysázené vodní rostliny rozkvetou," lákal Pavel Zadrobílek.

Podle náměstka primátora Jindřicha Vedlicha je v Šimkových sadech vysázeno 350 stromů, 1500 keřů a 4000 trvalek. "Šimkovy sady byly rekonstruovány v rámci integrovaného plánu rozvoje města za zhruba 60 milionů korun, přičemž 72,5 procenta způsobilých výdajů uhradila dotace z Regionálního operačního programu Severových, což činí více než 34 milionů korun. Přestavba vycházela z původních unikátních představ architekta Josefa Gočára," objasnil.

Během dvouhodinového programu si mohli návštěvníci vyzkoušet bezpečnou jízdu na in-linech, koloběžce, elektrokoloběžce anebo si zaskákat na speciálních botách či objevit kouzlo bumper ballu a hry spin ladder. "S dětmi jsme si to tady užili. Do Šimkových sadů chodíme často a rádi. Po rekonstrukci jsou skutečně krásné a je to pro naši rodinu prostor pro sport i relaxaci," uvedla jedna z návštěvnic Hana Soukupová. O hudební doprovod se postaraly skupiny Zelená sedma, Tromboneband ze ZUŠ Habrmanova a klarinetový soubor Clarinet people ZUŠ Střezina.