Skanzen smí Keltové dokončit

5plus2.cz | 1.9.2013

NASAVRKY - Sdružení Boii hrozilo, že přijde o dotaci na dokončení výstavby repliky keltské vesnice u Nasavrk. Dostalo však šanci vypsat v pořadí třetí výběrové řízení na zhotovitele stavby. Regionální rada schválila prodloužení termínu dokončení stavby.

V keltské vesnici vyroste šestatřicet stavení.


"V Regionálním operačním programu Severovýchod je pro nasavrcký projekt připraveno 7,9 milionu korun. Dáváme jim poslední šanci. Pokud by byli opět neúspěšní, znamenalo by to definitivní konec projektu," upozornil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Sdružení už nové výběrové řízení vypsalo, ukončeno by mělo být v první polovině října. Na počasí pak visí, zda se ve stavbě skanzenu bude pokračovat ještě letos. "Rádi bychom začali s dalšími pracemi ještě tento rok. Pokud nepřijde brzy zima, tak se určitě pustíme do práce," uvedla jednatelka sdružení Boii Anna Frantalová.

Výbor Regionální rady Severovýchod souhlasil s posunutím termínu pro dokončení projektu. Hotovo musí být do konce příštího roku. "Ovšem s podmínkou, že sdružení Boii předloží do konce letošního roku smlouvu o dílo na neprostavěnou část archeoparku podepsanou s novým dodavatelem stavby," dodal Martin Netolický.

Podle toho, jak rychle počasí umožní Keltům stavět, jsou v plánu dvě varianty otevření skanzenu veřejnosti. "První možnost znamená otevření první části v průběhu příštího roku a v roce 2015 potom druhé. Varianta druhá je, že celý skanzen slavnostně otevřeme v roce 2015," vysvětlila Anna Frantalová. Hotová je polovina areálu

V současné době je rozestavěna polovina areálu. Z rozpočtu Keltové prostavěli pět milionů korun. Nedokončená prozatím zůstává administrativní budova, opevnění a zhruba polovina budov přímo ve skanzenu.

"Ve vesnici vyroste celkem šestatřicet stavení. Skanzen bude živý. Návštěvníci uvidí, jak žili naši předkové před dvěma tisíci lety, ukázky keltských řemesel, chov domácích zvířat či pěstování plodin," připomněla Anna Frantalová poslání nasavrského skanzenu.