Skončí výtvarné sbírky Oblastní galerie v nákupním středisku?

Českolipský deník | 28.4.2011

Liberec – Kam s ní? Tato otázka visí nad Oblastní galerií v Liberci, která dnes sídlí v Liebiegově vile. Mohla najít nové zázemí v budově městských lázní, které čekají na rekonstrukci, ale liberečtí zastupitelé podpis smlouvy na opravu lázní s firmami vzešlými z výběrového řízení odložili. Možné stěhování galerie se tak opět odkládá na neurčito, dotace z Regionálního operačního programu je navíc kvůli nepodepsané smlouvě v ohrožení, což rozzlobilo náměstkyni hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lidii Vajnerovou. „Může dojít k tomu, že se přestavba lázní neuskuteční, Oblastní galerie Liberec nezíská nové prostory, peníze z EU se nebudou moci na opravu použít a budou se muset vrátit,“ varuje Vajnerová. Jak dále upozorňuje, budova galerie není v dobrém technickém stavu. „Zatéká tam, v trámech je houba a obrazy jsou místo v klimatizovaných depozitářích na půdě, kde v zimě mrzne a v létě je vedro, tedy v naprosto nevyhovujících podmínkách!“
Podle Vajnerové by nakonec mohlo dojít k tomu, že se galerie bude muset přestěhovat do jiných, lépe vyhovujících náhradních prostor. „V úvahu připadají například liberecká obchodní centra, klimatizované kancelářské budovy a podobně. To chceme dopustit?“ ptá se náměstkyně hejtmana.
Obdobně vidí situaci ředitel Oblastní galerie v Liberci Jan Randáček. Nebude-li se realizovat přestavba lázní, je podle něj obava o osud sbírek na místě. „Jako jejich správce bych musel se spolupracovníky hledat řešení, které by sbírky ochránilo a minimalizovalo případné náklady na jejich restaurování vzniklé špatným deponováním,“ tvrdí Randáček s tím, že přesun stálých expozic galerie do obchodního centra nebo klimatizované kancelářské budovy nepovažuje za šťastné řešení.
Dokud neskončí šetření úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a policie, kde smlouva na rekonstrukci lázní leží, nebude jistý ani přesun galerie.