Sobotka: Vláda chce kraje před volbami dostat na kolena

Zpravodajství ČTK | 6.3.2012

Praha 6. března (ČTK) - Vláda chce kraje, které spravují sociální demokraté, krácením dotací před volbami dostat na kolena, řekl na dnešní tiskové konferenci předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Letos vláda podle Sobotky škrtá v rozpočtu 25 miliard, v příštím roce to má být 40 miliard a v roce 2014 dokonce 80 miliard korun. Podle ČSSD je to důsledek chybné daňové politiky pravice a ministr financí chce situaci řešit na úkor někoho jiného, mimo jiné krajů. Další škrty podle Sobotky ale jenom podvážou poptávku, zbrzdí ekonomiku a povedou k poklesu výběru daní.

 Jihomoravský hejtman a místopředseda ČSSD Michal Hašek podotkl, že příjmy krajů jsou naplňovány z 35 procent daňovými výnosy a z 65 procent transfery ze státního rozpočtu. To podle něj dává pravicové vládě velké možnosti k nepřátelskému chování k regionům. "Já to považuji za hloupou pomstu pravicové vlády lidem za levostředové krajské reprezentace," dodal.

 Ve srovnání s rokem 2008 dostávají kraje podle Haška o 13 miliard korun méně. Hašek tvrdí, že i přesto zachovali kvalitu a rozsah klíčových služeb, zabránili privatizaci nemocnic, privatizaci sociálních služeb, brání veřejnou dopravu a dostupné veřejné střední školství. Nyní z výnosu zvýšené DPH kraje nedostávají ani korunu, přestože je postihuje, dodal.

 Vláda chce kraje také podle Haška potrestat za to, že jsou nejúspěšnější při čerpání peněz z evropských fondů. Místo aby jim přesunula peníze z centra, kde se nečerpají a budou se zřejmě vracet, chce naopak regionální operační programy zrušit, tvrdí hejtman.

 Hejtman pardubického kraje Radko Martínek uvedl, že města a obce mají připraven nadbytek projektů, které se nerealizovaly, protože už na ně nebyly peníze. V nich vidí řešení problému s čerpáním evropských peněz v centru.