Stavaři si vezmou muzeum do parády letos

Svitavský deník | 16.3.2012

Neuniklo nám

Litomyšl – Regionální muzeum v Litomyšli čeká rozsáhlá oprava. Projekt se připravuje už několik let a konečně získal dotaci sedmdesát čtyři milionů korun z Regionálního operačního programu.
Barokní budova muzea z počátku 18. století by se měla rozšířit o integrovanou vstupní budovu s foyer a sociálním zázemím. V budově vzniknou nové výstavní a společenské prostory a zázemí pro prezentační nebo vzdělávací akce. Autorem projektu je architekt Josef Pleskot. „Kdy přesně práce v muzeu začnou, zatím nevíme. Zahájeny by ale měly být v tomto roce. Termín, kdy muzeum uzavřeme pro veřejnost, ještě upřesníme,“ uvedl ředitel muzea René Klimeš. Rada Pardubického kraje tedy schválila pokračovat v přípravě projektu, ale stále nejsou známé termíny zahájení stavby. „Od toho se následně odvine uzavření a stěhování muzea a sbírek do náhradních prostor,“ dodal René Klimeš.

Bývalá reálka

Litomyšlské muzeum bylo založeno v roce 1891 a umístěno v prostorách zrušené městské reálky. V roce 1926 se přestěhovalo do rozlehlé barokní budovy bývalého piaristického gymnázia postavené v letech 1714 až 1718. V této budově sídlí muzeum doposud. Od devadesátých let minulého století patří pod správu muzea rovněž rodný dům Bedřicha Smetany. V roce 2004 bylo dosavadní městské muzeum přeměněno na regionální s působností pro okres Svitavy a jeho zřizovatelem se stal Pardubický kraj.