Stavba roku Pardubického kraje má vítěze

Právo | 19.9.2011

Letošní již pátý ročník soutěže Stavba roku Pardubického kraje zná své vítěze.
Jedenáctičlenná porota v kategorii Stavby inženýrské a dopravní, veřejná prostranství udělila titul Multifunkčnímu dopravnímu terminálu – náměstí Jana Pernera v České Třebové. Druhý titul v kategorii Stavby občanské vybavenosti získala Rekonstrukce areálu kapucínského kláštera a zahrad na Muzeum barokních soch v Chrudimi.
Záměrem vybudování Multifunkčního dopravního terminálu – náměstí Jana Pernera v České Třebové byla zásadní modernizace přednádražního prostoru s nedostatečným parkováním a zastaralým autobusovým nádražím. Nový dopravní terminál s podzemním parkováním byl podpořen finančními prostředky EU.
„Na tomto projektu jsme ocenili zejména velkorysou přestavbu přednádraží, velké podzemní parkoviště a účelné propojení všech prostor,“ uvedl předseda poroty a náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

Bude sloužit celému regionu

„Stavba má velký přínos pro každodenní život obyvatel celého regionu, pro který je českotřebovské nádraží důležitým přestupním uzlem,“ upřesnil Línek. Muzeum barokních soch a rekonstrukce klášterních zahrad investovalo město Chrudim. Zde bylo hlavním záměrem kompletně zrekonstruovat stávající památkově chráněný kapucínský kostel a přilehlé zahrady. Kostel je třípodlažní a je vyřešen tak, že suterénní část slouží jako technické zázemí a koncertní a výstavní prostor. Druhé nadzemní podlaží slouží jako výstavní prostor a v třetím nadzemním podlaží je zavěšená konstrukce badatelny. Zahrady jsou oddechovým centrem včetně hřišť pro děti a pódia pro kulturní vystoupení.
„Rekonstrukce citlivě navazuje na původní duchovní význam tohoto místa,“ uvedl náměstek hejtmana. „S pomocí čtyřicetimiliónové dotace z Regionálního operačního programu Evropské unie mohla vyrůst výjimečná stavba, která už nyní bojuje také o titul v mezinárodní soutěži LivCom v Jižní Koreji,“ dodal Línek.
V muzeu je umístěno na třicet restaurovaných barokních soch a dřevěných plastik, vzniklo zde navíc místo pro nevšední kulturní programy a obyvatelé Chrudimi i její návštěvníci získali krásný odpočinkový prostor v přilehlých zahradách.
Zvláštní uznání od poroty obdrželo Integrační centrum sociálních aktivit v Pardubicích – Kosatec, krytý plavecký bazén v Litomyšli, modernizace silnice II/340 Seč-Běstvina a rekonstrukce centra volnočasových aktivit v Nekoři.