Stavba roku 2014 spěje do finále. Ve hře jsou i tři projekty dotované z ROP Severovýchod

stavba_roku_web.jpg Hradec Králové, Liberec – Tři ze čtyř přihlášených staveb, které vznikly díky dotaci z ROP Severovýchod, oslovily architekty a další odborníky natolik, že postoupily do finále letošního ročníku soutěže Stavba roku 2014. Z patnáctky vybraných staveb získá prestižní titul pět z nich. Ve hře jsou i další speciální ocenění a nejzajímavější objekt si zvolí také veřejnost. Hlasování už bylo odstartováno. Potrvá až do 9. října, kdy se uskuteční slavnostní vyhlášení výsledků.

Z téměř 60 staveb, které se do soutěže přihlásily, vybrala porota 28 z nich, které osobně navštívila a hodnotila. Poté svůj finální výběr musela zúžit na TOP 15. „Nebylo to vůbec jednoduché,“ shodli se porotci. Přesto, tento řez učinili a nyní je čeká poslední úkol. Pětice těch nejlepších a nejzajímavějších získá titul Stavba roku 2014. Ve hře jsou i tři projekty, které získaly evropské peníze prostřednictvím ROP Severovýchod.

 

LANOVÁ DRÁHA NA SNĚŽKU

Původní lanovka na nejvyšší horu České republiky byla v provozu 63 let a stala se tak nejstarší provozovanou lanovkou u nás. Přestože se o nové a moderní podobě hovořilo již řadu let, přivést plány k životu se povedlo až v uplynulých dvou letech. Provoz staré dvousedačkové lanovky byl ukončen v září 2012. V tu chvíli už bylo jasné, že výstavba nové lanovky s pomocí více než 239 milionů korun z ROP Severovýchod, je na spadnutí. Po více než roce se provoz na nejvyšší horu republiky opět rozeběhl. V prosinci byl zahájen provoz prvního, spodního úseku lanovky, v únoru 2014 byl pak obnoven provoz i ze stanice Růžová hora až těsně pod vrchol Sněžky. Pohodlné „gondoly“, jak jsou čtyřmístné uzavřené kabinky italského výrobce Leitner nazývány, přepraví 250 lidí za hodinu. Zcela nová je i spodní stanice lanovky v Peci pod Sněžkou.

002_lanovka_na_snezku1.jpg

 

OBLASTNÍ GALERIE V LIBERCI

Kdysi to byly luxusní lázně, v nichž byla relaxace úžasným zážitkem. Dnes v tomto prostoru prožívají návštěvníci stejně uchvacující okamžiky. Bazén a sprchy však vystřídaly výstavní prostory. Unikátní objekt prošel náročnou rekonstrukcí, která jej proměnila v Oblastní libereckou galerii. Z moderních prostor stále sálá kouzlo okamžiku a historie. Vzpomínka na „vodní svět“ tady zůstává živá. Jeden ze sloupů nese nápis „plavky ždímejte do výlevky“. Liberecká galerie však nabízí nejen prostor pro stálé či proměnné expozice, ale také tu návštěvníci najdou kavárnu, knihkupectví anebo dětský koutek. V provozním zázemí galerie vznikla nová pokladna, šatna, depozitář, lektorské prostory, fotoateliér či dílna. Stavba, kam putovala dotace více než 307 milionů korun, vzbudila ohlas už svým depozitářem. Ten si vysloužil ocenění Klubu za starou Prahu jako výjimečný počin.

po_rekonstrukci1.jpg

 

HOTEL RAJSKÁ ZAHRADA, NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ

V dobách dávno minulých byl objekt bývalé tiskárny Theodora dominantou hlavní třídy Nového Města nad Metují. Po mnohých zásazích během minulého režimu se proměnil v podivný komplex, který postupně zakrývala šeď. Na fotografiích ze současnosti by jej asi jen málokdo poznal. Nudné tvary vystřídal elegantní a zajímavý vzhled, který opticky dělí budovu na více částí. Dynamika stavby se tak nedá popřít. I účel objektu se změnil. Dnes je tady komplex hotelu Rajská zahrada, který v sobě skrývá kromě ubytovacích kapacit také fitness centrum a obchodní pasáž. I tady pomohly evropské peníze. Dotace činila téměř 60 milionů korun

Rajsk___zahrada3_1.jpg

Více o soutěži a možnost hlasování o cenu veřejnosti najdete zde.