Stěžerští budou mít svého zubaře

Hradecký deník | 18.6.2011

Centrum integrovaných služeb stálo na třicet milionů korun, obci pomohly dotace

Stěžery – Po čtyřech letech ohlásili stavbaři hotovo. Řeč je o novém centru integrovaných služeb, které včera ve Stěžerách slavnostně otevřeli. Každý, kdo chtěl, sem mohl přijít a projít si celou budovu.
Jak uvedl starosta Stěžer Jaroslav Šmíd, stavba vznikla přímo na přání obyvatel. Prosazovat ji začalo bývalé zastupitelstvo v čele s tehdejším starostou Svatoplukem Kněžourem. Stála zhruba třicet milionů korun, naštěstí z více než devadesáti procent stavbu pokryly dotace z Evropské unie a regionálního operačního programu NUTS Severovýchod. „K dispozici tu budou čtyři ordinace lékařů. Půjde o praktického lékaře, zubaře, logopeda s dětskou poradnou a další se tu budou střídat,“ vysvětloval Šmíd. Podle něho nebude chybět ani výdejna léků, aby si pro ně místní nemuseli jezdit do krajské metropole. Ve společenské místnosti již mají připraveny tři nové počítače.
„Na lékaře si budou muset obyvatelé ještě chvíli počkat, protože musejí projít výběrovým řízením u zdravotních pojišťoven, odboru zdravotnictví krajského úřadu a také musejí splnit podmínky krajské hygienické stanice. Počítáme, že tu budou po prázdninách,“ doplnil starosta Stěžer.
Jako vůbec první začne pracovat v nové budově knihovník Václav Pavlíček, který až do poslední chvíle připravoval knihovnu na slavnostní otevření. „Máme kolem šesti tisíc knih a na 380 čtenářů nejen ze samotných Stěžer, ale také Stěžírek či Hřibska. Jen mne trochu mrzí, že jsme museli z fondu vyřadit tři tisíce knížek. Nová knihovna je totiž menší, než byla ta původní,“ řekl nám. Jak dodal, otevřeno tu bude v pondělí a ve středu od 13 do 18 hodin, v pátek pak od 13 do 16 hodin.
Deník zaujalo, že v případě stavby mysleli opravdu na všechno. Protože do centra budou chodit nejen rodiče s dětmi, ale i starší lidé, mají tu parkoviště pro dvanáct osobních aut.
Další fotografie najdete na webových stránkách: hradecky.denik.cz/zubar