Terminál v Tanvaldu vyroste, i kdyby se měl prodražit

Jablonecký deník | 20.1.2011

Zastupitelé se shodli, že projekt podpoří i v případě, že město nezíská státní příspěvek.

Tanvald – Tanvaldští se mohou těšit na nový autobusový terminál. Stavět se začne na jaře nebo v létě. Zastupitelé řekli projektu ano i přes zhruba šestadvacetimilionovou spoluúčast města. Stavět se začne dokonce i v případě, že město na projekt nezíská státní příspěvek. Stavba by se tím prodražila o další čtyři miliony, které by šly právě na účet města.
O budoucnosti projektu terminálu za sedmdesát milionů korun se dlouho spekulovalo především v souvislosti s loňskými problémy kolem udělování dotací z Evropské unie. Regionální rada NUTS II Severovýchod, která rozhoduje o dotacích pro Královéhradecký, Liberecký a Pardubický kraj, totiž v září přerozdělování dotací, které se týkaly i tanvaldského terminálu, pozastavila kvůli tehdy nejistému vyplácení příspěvků ze strany státu.
Jenže 22. září se pak vláda usnesla, že stát i v tomto roce podpoří všechny již schválené projekty, s výjimkou krajských. Původně pozastavených 128 projektů na zlepšení dopravní obslužnosti a cestovního ruchu následně Regionální rada NUTS II Severovýchod schválila právě k datu usnesení vlády, což by podle mluvčí regionální rady Evy Jouklové mělo znamenat, že tyto projekty ještě sedmi a půl procentní státní příspěvek dostanou. „Vláda navíc v těchto dnech měla rozhodovat, jestli podpoří i projekty schválené po 22. září. Bez ohledu na usnesení vlády, které zatím neznáme, by ale oněch 128 zářijových projektů příspěvek dostat mělo,“ řekla Deníku Eva Jouklová.
Počítají s tím i Tanvaldští. „Kdyby se ale nakonec stalo, že příspěvek nedostaneme a náklady se nám ještě o čtyři miliony navýší, stejně od projektu neodstoupíme,“ konstatoval tanvaldský starosta.
Nový autobusový terminál vyroste přímo u vlakového nádraží. Cestující přestupující mezi vlakem a autobusem už se tak nebudou muset trmácet téměř kilometr pěšky.
Součástí stavby bude také kruhový objezd, parkoviště pro automobily, veřejné toalety a samozřejmě informační systém. Autobusová stání budou krytá.
Současné autobusové nádraží i po vzniku nového terminálu zůstane zachované, takže autobusy tam budou stavět i nadále.