TIP: Cyklostezka Varhany je hotová, stála 52 miliónů Kč

genusplus.cz | 27.8.2013

Cyklostezka Varhany, která spojuje Českou Lípu s Kamenickým Šenovem je po sedmi letech hotová. Téměř 17 kilometrů dlouhá trasa vede po bývalé železniční trati a její výstavba stála 52 milionů korun. V těchto dnech byl dokončen poslední úsek, pro cyklisty se otevře 6. září. Novináře o tom informovala českolipská starostka Hana Moudrá (ODS). Dokončení stezky zpozdila dlouhá zima, práce na jaře měly původně začít už v polovině března, dodavatel je ale musel odložit až na konec dubna.

Cyklostezka začíná nedaleko vlakové zastávky Střelnice v České Lípě a končí u bývalého vlakového nádraží v Kamenickém Šenově, jen pár set metrů od Panské skály. Cesta široká tři metry je přístupná pro pěší i pro cyklisty, hodně ji využívají i bruslaři. Výstavba cyklostezky začala v roce 2007 a byla rozdělena do tří etap. "Na první dvě přispěl Státní fond dopravní infrastruktury, na tu poslední Regionální operační program Severovýchod," řekla Moudrá.

První dvě etapy cyklostezky z České Lípy přes Manušice, Horní Libchavu do Volfartic v celkové délce 8,2 kilometru, přišly na 28 milionů korun. Náklady na dokončení se odhadovaly na 45 milionů korun, nakonec se je ale díky soutěži a úpravám projektu podařilo snížit na 24 milionů. Poslední úsek je totiž bez obrub, které v původním projektu byly. Jejich zasazení do země bylo ale technicky náročné a drahé, proto se od nich upustilo. "Bezpečnost cyklistů však bez nich ohrožená nebude," ujistila Moudrá.

Cyklostezka Varhany není jediným projektem v kraji, který využívá zaniklou železnici. Podobný plán vzniká na využití tělesa zrušené trati mezi Rynolticemi a Novým Borem. Trasa má zatím pracovní název cyklostezka sv. Zdislavy. Stezka dlouhá 34 kilometrů povede po trati zhruba z jedné třetiny. Náklady na její vybudování se odhadují na 30 až 40 milionů korun. Svazek obcí, které plánují stezku vybudovat, chce získat dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Pokud se to podaří, první cyklisté by ji mohli využít už za pět let.