Třebechovické muzeum betlémů se přestěhovalo do nové budovy

Dřevěný Proboštův a tři stovky dalších betlémů z kukuřičného šustí, ze slámy, vosku i papíru jsou od 5. září k vidění v nové budově Třebechovického muzea betlémů, postavené díky 41 milionové dotaci z ROP Severovýchod.

Dům betlémů, tak nazval královéhradecký loutkář Josef Krofta novou muzejní budovu postavenou na místě zchátralého objektu. Své významné místo v ní zaujímá dřevěný Proboštův betlém, národní kulturní památka a bezesporu jeden z necennějších artefaktů svého druhu v České republice.

Nejen o Vánocích přicházejí lidé z daleka i z blízka, aby se zastavili u unikátního díla osazeného devíti mechanickými pásy, které uvádějí celý betlém do pohybu. „Zatím se pohybují čtyři pásy, dalších pět chceme zrestaurovat. Do budoucna je ale třeba rozebrat celý betlém a znovu složit. Pak bude sloužit dalších sto let,“ vysvětlil restaurátor Kamil ANDRES.

Město si hodnotnou památku cení. Také proto postavilo nový objekt, v němž patří hlavní sál právě Proboštovu betlému. „Jsem hrdý na to, že ctíme vzácný odkaz našich předků a že dokážeme v jejich díle pokračovat,“ řekl starosta města Jiří Němec.