ÚOHS nenašel v libereckých zakázkách pochybení

 Liberec 1. června (ČTK)

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ukončil prověřování zakázek na dostavbu bazénu a revitalizaci městských lázní v Liberci. Žádné důvody k zahájení správního řízení nenašel. Podpisu smluv s dodavateli, kteří ve veřejných soutěžích zvítězili, by tak nemělo nic bránit. Úřad prověřoval zejména na přiměřenost kvalifikačních předpokladů požadovaných zadavatelem, sdělil dnes ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj. Podle odvolaného primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec) byla ale kritéria ušitá na míru konkrétním firmám. To ÚOHS nepotvrdil.

 Projekty na dostavbu bazénu a revitalizaci lázní na galerijní objekt za více než 400 milionů korun jsou pro město klíčové. Liberec na ně už má schválené evropské dotace. Spor o tyto zakázky byl jedním z důvodů, proč se v Liberci na konci března rozpadla koalice vedená Korytářovou změnou. V současné době stojí v čele města menšinová koalice vedená ČSSD. "Vedení města v brzké době zváží další postup u obou zakázek a o výsledku jednání budeme veřejnost informovat," řekla dnes ČTK primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).

 Zakázku na revitalizaci městských lázní vyhrála pardubická společnost Chládek a Tintěra. Projekt má stát téměř 300 milionů korun. Liberecký bazén by měl dostavět Syner, který zvítězil s nejnižší nabídkovou cenou 116 milionů korun. Obě zakázky zadalo ještě předchozí vedení města v čele s ODS, současné začátkem března vybralo vítěze soutěží.

 Tehdejší primátor Korytář pak ale rozhodnutí městské rady pozastavil, smlouvy s firmami odmítl podepsat a po zastupitelích chtěl, aby jeho rozhodnutí schválili. Argumentoval dvěma právními posudky a zprávou Transparency International, podle nichž jsou smlouvy pro město nevýhodné. Liberci podle nich hrozí, že bude muset vrátit evropské dotace nebo zaplatit miliony korun navíc. Všechny strany se pak obrátily na ÚOHS, aby zakázky prověřil.

 Liberec by chtěl s evropskými dotacemi vybudovat 25metrový bazén určený hlavně pro školní výuku a tréninky plaveckých oddílů, který ve městě zatím chybí. Součástí přístavby má být i věž pro výcvik potápěčů. Nevyužitá památkově chráněná budova lázní by zase měla nabídnout důstojný prostor Oblastní galerii, která potřebuje víc prostoru a lepší depozitáře pro své sbírky, protože sídlí v nevyhovujících prostorách. Práce na obou projektech měly podle původních plánů začít už letos v červnu.

 Kvůli zpoždění musí Liberec požádat o změnu harmonogramu čerpání dotací. Tu by měl ještě v červnu schvalovat výbor regionální rady NUTS Severovýchod. Podle mluvčí rady Evy Jouklové musí být oba projekty dokončeny nejpozději do 30. června roku 2015. "Město musí harmonogram dodržovat. Pokud ho však dodržet nemůže, zažádá o jeho posunutí," řekla již dříve ČTK Jouklová. Rozhodování bude na výboru, který tvoří vždy po osmi zástupcích z Královéhradeckého, Pardubického a Libereckého kraje. Pokud souhlas nevydají, Liberec může o připravených 700 milionů z programu přijít.