Usilují o dotaci na pavilony opic

Krkonošský deník | 1.6.2010

O projektu na rekonstrukci se bude rozhodovat v srpnu, stavba by se měla stát hlavně domovem goril

Dvůr Králové – Jedním z nejstarších pavilonů v místní zoologické zahradě, který ještě neprošel opravou, je lidoopinec. Nyní se možná blýská na lepší časy.
Zoologická zahrada ve spolupráci s Centrem evropského plánování požádala o dotaci, o které se rozhodne pravděpodobně v srpnu. Zahrada by mohla získat až 92 procent celkových nákladů. „Pokud bychom uspěli, mohlo by se s pracemi začít už na podzim. Počítáme s náklady asi třicet milionů korun bez DPH. Pavilon by se měl stát především domovem pro chovnou skupinu goril,“ prozradila ředitelka Dana Holečková. Projekt je už po technické stránce připraven. Pokud se nepodaří získat dotaci z programu ROP, bude zahrada i kraj, jako zřizovatel, hledat možnosti financování jinde.
Zoo spolupracuje při chovu našich nejbližších příbuzných s partnery z pražské zahrady a tak je možné, že se ve Dvoře Králové objeví i populární gorila Moja, první mládě gorily nížinné narozené v zajetí v České republice. Ta už dosáhla věku, kdy by měla být oddělena od stávající skupiny.
Rekonstrukce pavilonu opic přinese zlepšení vnitřních interiérů i nové venkovní výběhy. Kromě goril ho v současné době obývají ještě guerézy a šimpanzi. V loňském roce zoo upravila část Ptačího světa na velkou expozici pro orangutany. Tam jsou i další opice, hulmani.