V Litomyšli se bude opravovat regionální muzeum

Mladá fronta DNES | 15.3.2012

LITOMYŠL Regionální muzeum v Litomyšli projde rozsáhlou opravou. „Projekt se připravuje už několik let a získal dotaci 74 milionů korun z Regionálního operačního programu,“ informoval ředitel muzea René Klimeš.
Barokní budova muzea z počátku 18. století by se měla rozšířit o integrovanou vstupní budovu s foyer a sociálním zázemím.
V budově by měly vzniknout nové výstavní a společenské prostory a zázemí pro prezentační nebo vzdělávací akce. Autorem projektu je architekt Josef Pleskot. Kdy přesně práce v muzeu začnou, se zatím neví, zahájeny by ale měly být v tomto roce. Vedení muzea časem upřesní, kdy se objekt uzavře pro veřejnost.
Litomyšlské muzeum bylo založeno v roce 1891 a umístěno v prostorách zrušené městské reálky. V roce 1926 se přestěhovalo do rozlehlé barokní budovy bývalého piaristického gymnázia, postavené v letech 1714 -1718.
V této budově sídlí muzeum doposud. Od 90. let 20. století patří pod správu muzea i rodný dům Bedřicha Smetany. V roce 2004 bylo dosavadní městské muzeum přeměněno na regionální s působností pro okres Svitavy a jeho zřizovatelem se stal Pardubický kraj.