V Lomnici nad Popelkou se otevře veřejnosti rekonstruovaný zámek i historická radnice

zamek_Lomnice.jpg Radnice a zámek v Lomnici nad Popelkou prošly celkovou rekonstrukcí a v pátek 8. října se úderem 15. hodiny otevřou veřejnosti.

Z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod čerpalo město na zámek více než 49,4 milionů korun, na radnici přesáhla dotace 35,3 milionů korun.  Obě historické budovy jsou kulturními památkami, proto na jejich rekonstrukci dohlíželi památkáři. „Během archeologického průzkumu se na zámeckém nádvoří našly mimo jiné pozůstatky středověké tvrze,“ řekl místostarosta Lomnice nad Popelkou Josef Šimek. Zámek ze 16. století se během dvou let rekonstrukce doslova proměnil od základů. „Začali jsme u sklepa, z něhož se odtěžily staré podlahy. Polovinu podzemních prostor zpřístupníme,“ pokračoval Šimek. Rekonstruovaly se také interiéry, opravily se krovy, zámek má novou střechu i fasádu (na snímku). „Lomničtí si nemohli na barvu budovy zvyknout. Ta však odpovídá původní historické podobě zámku,“ dodal místostarosta. Zámek začne od listopadu znovu sloužit jako kulturní a společenské centrum města. Vrátí se do něj i knihovna a scéna loutkového divadla.

Střecha a podlahy se vyměnily také na historické radnici z roku 1864. Objekt vždy sloužil jako sídlo místní samosprávy. Ta se do rekonstruované budovy se zpevněnými stropy, obnovenou omítkou a novým výtahem vrátí těsně po komunálních volbách.

Fotografie ze slavnostního otevření obou budov si můžete prohlédnout na stránkách města.