V Moravské Třebové začíná rozsáhlý projekt obnovy památek

Evropské noviny | 26.8.2011

PUBLICISTIKA

Město Moravská Třebová opraví své památkově chráněné objekty v okolí renesančního zámku. Od srpna se tu startuje projekt, který kromě revitalizace památek zahrnuje i vybudování naučné stezky. Díky ní se návštěvníci snáze dostanou k hlavním informacím o historii místa. Moravská Třebová projekt buduje s finanční pomocí Regionálního operačního programu OE kapitoly zaměřené na rozvoj základní infrastruktury a doprovodných aktivit v oblasti cestovního ruchu.

Město Moravská Třebová hledalo způsob, jak co nejatraktivnější formou představit turistům svou bohatou historii a zároveň zvýšit možnosti relaxace obyvatel i návštěvníků města. Snažilo se získat prostředky na opravy památek. Tradičním způsobem, tedy cestou dotací na obnovu jednotlivých děl to radnici nevycházelo, s žádnou takovou žádostí v minulých letech neuspěla. Ve městě pochopili, že musí přijít se zcela novým nápadem, ušitým na míru evropskému dotačnímu titulu. Tak vznikl projekt Cesta od renesance k baroku. "Jeho záměrem je vytvoření naučné stezky, která by návštěvníkovi přibližovala zámek a okolí Křížového vrchu, kde jsou cenné renesanční a barokní památky. Město obnoví křížovou cestu a na vrchu zrekonstruuje sousoší Kalvárie," vysvětluje ředitelka muzea v Moravské Třebové Jana Martínková.
PO STOPÁCH KOMENSKÉHO POUTNÍKA Projekt se inspiroval Komenského dílem Labyrint světa a ráj srdce. Učitel národů totiž ve městě kdysi pobýval a měl k němu i osobní vazby. Moravská Třebová se k této osobnosti ráda hlásí a nezapomněla na jeho odkaz ani tentokrát. Návštěvník podobně jako Komenského poutník bude procházet Bránou času a po historicko-naučné stezce následně mine více než desítku zastavení. K mnoha památkám nyní nevede žádná nebo velmi nekvalitní cesta, takže vybudování nové stezky má i zcela praktický účel - zlepší jejich dostupnost. Trasu doplní originální, částečně elektronické informační Všudybudky, vycházející z postavy Všudybuda z Komenského spisu. U jednotlivých památek poutník díky nim získá množství informací rychle a přehledně, bez předchozí návštěvy informačního centra, zámku nebo muzea.
Projekt počítá s revitalizací řady památkově chráněných objektů. "Začneme už na zámku, kde nutně čekají za opravu arkády. Nově upravena pak bude část nádvoří a také zámecké zahrady, které budou z větší části otevřeny pro veřejnost poprvé. Obnova se týká i hradeb, Schodů mrtvých a Lapidária na Křížovém vrchu," vypočítává Eva Štěpařová z odboru rozvoje města. Jednotlivá zastavení doplní venkovní mobiliář a nově upravená zeleň.
Projekt administrativně běží už od loňského roku, nyní finišují výběrová řízení na dodavatele prací. "Se stavebními pracemi chceme určitě začít ještě v létě. S dokončením počítáme v říjnu příštího roku," dodává místostarosta Moravské Třebové Pavel Brettschneider.
Projekt Cesta od renesance k baroku je vyčíslen na 53 miliony korun. Moravská Třebová na něj získala více než devadesátiprocentní dotaci Evropské unie. Definitivní průběh projektu může ještě ovlivnit souběžně postupující archeologický průzkumu.