Vánoční atmosféra dýchne o víkendu na návštěvníky rokytnické Sýpky

Sýpka - Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách Rokytnice v Orlických horách – Ještě před třemi lety byl objekt bývalé sýpky v Rokytnici v Orlických horách spíše ostudou, než chloubou města. Dnes je z něj nové Muzeum Orlických hor, které se pyšní interaktivní expozicí a také již několika oceněními. Skvostem se mohlo stát také díky dotací z ROP Severovýchod. V sobotu se prostory muzea už naladí do vánoční pohody. 

Poslední listopadová neděle se stane letos první adventní, a tak ani v rokytnické Sýpce – Muzeu Orlických hor nechtěli na tuto dobu zapomenout. V předvečer Adventu se tady uskuteční dílny, v jejichž rámci si budou moci návštěvníci vytvořit vlastní adventní věnec. Jediné co si musejí přinést, jsou čtyři svíce. Ostatní materiál na výrobu bude pro ně připravený. Akce se koná v sobotu od 14 do 17 hodin.

Rokytnická Sýpka se stala muzeem poté, co původní stavba z 19. století, prošla kompletní přeměnou. Na rekonstrukci, která začala koncem roku 2011, přispěly také peníze z Evropské unie. Prostřednictvím ROP Severovýchod sem putovalo více než 31,4 milionu korun. Sotva začalo muzeum naplno fungovat, mohlo slavit první velký úspěch. V květnu letošního roku získalo čestné uznání v soutěži Gloria musaealis 2013.

Rokytnická sýpka uspěla v kategorii počin roku. Sedmičlennou porotu zaujal způsob, jakým je návštěvníkům minulost prezentována. „Muzeum Orlických hor ve zrekonstruované městské sýpce je příkladem iniciativy a nadšení, které vedly k úspěšnému počinu, podporujícímu kulturní a turistický rozvoj daného regionu. Jde o moderní muzejní expozici s řadou nápaditých interaktivních prvků, přibližující přírodu Orlických hor i tradiční řemeslnou produkci,“ shodli se tehdy hodnotitelé.

Návštěvníci tak neobdivují exponáty pouze ve skleněných vitrínách, ale mohou si řadu věcí osahat a vyzkoušet. V řemeslném koutku si například mohou zkusit na tkalcovském stavu vyrobit šálu či kobereček anebo vytvořit obrázek pomocí malby na sklo. Obdivovat také mohou exponáty spojené s řemesly, které byly a jsou pro Orlické hory a podhůří typické. V dalším patře se zase dostanou do říše živočichů, kteří v regionu žijí anebo kdysi ještě žili. Unikátním počinem je skleněná voliéra, která prostupuje všechna patra a jsou v ní k vidění exponáty zvířat, především ptactva. Jaké vydávají zvuky a zkusit je rozeznat mohou turisté díky interaktivní aplikaci.

Ohlédnout se za oceněním můžete zde.