Ve Všestarech se dokončuje archeopark pravěku

Všestary…jak příhodný název pro obec, na jejímž okraji – za hřbitovními zdmi, snad aby byl dojem ještě působivější, dokončuje tým archeologů z královéhradecké univerzity archeopark pravěku. Projekt dotovaný 43,3 miliony korun z ROP Severovýchod se otevře veřejnosti v polovině prosince. Včera si ho prohlédli novináři spolu se zástupci Králohradeckého kraje, Univerzity Hradec Králové, obce a hradeckého Muzea východních Čech, tedy institucí, které archeopark podporují.  

Podzemí, život a nebe…tak jsou nazvána patra budovy s hlavní expozicí, která tvoří centrum pravěkého archeoparku ve Všestarech u Hradce Králové.  „V podzemí jsou jeskyně s malbami lovců, zakryté podzemní hrobky s modely a rekonstrukcemi archeologických vykopávek. Ukazujeme svět, který je pod povrchem a s nímž se archeologie při výzkumu setkává,“ řekl archeolog Milan Slezák.  Z podzemí osvětleného jen bodovými světly stoupáme do proskleného patra života. Tam je i čtyřiadvacetimetrový model pravěké krajiny s detailními ukázkami tehdejšího osídlení krajiny. „Je na něm zachyceno mnoho příběhů, naleznete tu návrší i planiny, potoky i soutok dvou řek, které dávaly počátek života. Ty mohou vzdáleně připomínat i královéhradecké Labe s Orlicí,“ vysvětlil Slezák. Model lemují informační panely s kresbami. Je tu i interaktivní box, s jehož pomocí můžete ulovit třeba mamuta… Z nebeského patra pak shlédnete dolů na zasklený model pravěké krajiny. 
„Chceme dát o pravěku ucelenou zprávu, tedy neoddělovat ho územně, jak se to na mnoha dalších místech pojímá. Vystavíme tu čtyři sta exponátů, včetně replik pravěkých artefaktů z kamene, skla, mědi, bronzu, železa a dalších materiálů, které se používaly - například tu bude i kopie  mamutoviny. Skutečný vstup do pravěku však zprostředkují prostorové projekce v kinosálu,“ doplnil Radomír Tichý, který je hlavou celého projektu a vedoucím Katedry archeologie na královéhradecké univerzitě. 
Kromě hlavní budovy se stálou expozicí, výstavních a promítacího sálu je součástí evropského projektu také sklad archeologického materiálu a venkovní expozice pravěkých staveb.  Více se dozvíte na
www.archeoparkvsestary.cz.