Velké opravy krajských silnic přinesou lidem i nový chodník

Jablonecký deník | 18.8.2011

Řidiči si musí dát pozor zejména na silnici od Kokonína do Železného Brodu.

Jablonecko – Částečné uzavírky čekají na řidiče na hlavní silnici mezi Jabloncem a Železným Brodem. V uplynulých dnech byl na tomto úseku vyfrézován povrch komunikace a začne se pokládat nový koberec.
Rekonstrukce vozovky stojí bezmála padesát pět milionů korun, z čehož více než čtyřicet šest a půl milionu tvoří dotace z Regionálního operačního programu.
V Maršovicích se kromě nové silnice dočkají i zbrusu nového chodníku. „Jsme rádi, že to takhle dopadlo. Na vlastní náklady jsme se navíc rozhodli pro prodloužení chodníku až přes zatáčku na horizontu za obcí,“ doplnil starosta Maršovic Jiří Ouhrabka.
Podobně bude opravena i zdevastovaná silnice mezi Malou Skálou a Frýdštejnem. I na tu získal kraj peníze z Evropské unie. Stavba má proběhnout ještě do konce tohoto roku. „Rekonstrukce bude provedena včetně odvodňovacích prvků, úpravy napojení sjezdů a oprav nezpevněných krajnic,“ popsala za KSS LKEva Ursíny.
Zdejší silnice je v opravdu hrozném stavu. Dohady nad její opravou totiž trvaly roky. Správě CHKO Český ráj se nelíbila klasická kovová svodidla a nechtěla opravu povolit. Naštěstí již došlo ke schodě. KSS LK s CHKO projednaly a schválily ocelové svodidlo s vloženou dřevěnou výplní do ocelové pásnice, které jsou pro české silnice nově povoleny. „Dřevěnou výplní je navozen vzhled dřevěného svodidla,“ popsala za KSS LK Eva Ursíny.
Všechny tyto opravy, do nichž musíme počítat i rekonstrukci povrchu v ulicích Nemocniční a Pod Špičákem v Tanvaldu, jsou z 92,5 procent hrazeny právě z dotace Evropské unie.
„Zbývajících 7,5 procent nákladů bude kryto z rozpočtu Libereckého kraje,“ říká Martin Sepp, náměstek hejtmana pro dopravu.
Na mnohé, méně frekventované silnice se ale letos a zřejmě ani příští rok financí nedostane.