Veřejné zakázky jsou celorepublikovým tématem

Pardubice/Hradec Králové/Liberec - Představitelé Výboru Regionální rady NUTS II Severovýchod se 10. listopadu opět setkali prostřednictvím videokamer. Shodli se na tom, že veřejné zakázky jsou celorepublikovým tématem všech operačních programů.

Výbor kromě jiného schválil postup Regionální rady vůči Obci Červená Voda a Městu Žamberk. Poté, co Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil oběma příjemcům dotace z ROP Severovýchod pokutu a označil jejich postup při  výběrových řízeních u výstavby smuteční síně v Červené Vodě a pěší zóny v Žamberku za správní delikt, podali oba příjemci žalobu na ÚOHS k soudu. „Regionální rada rozhodla, že oběma příjemcům rezervuje dotace až do rozhodnutí soudu, které však musí padnout do konce programovacího období. O technickém provedení rezervace prostředků  budeme jednat s ministerstvem financí,“ vysvětlil ředitel Úřadu Regionální rady Zdeněk Semorád.


Tématem diskusí se stalo také oznámení Policie České republiky, která prověřuje tři projekty dotované z ROP Severovýchod, jejichž realizátoři jsou důvodně podezřelí ze spáchání trestných činů. „Policie prošetřuje celkem 36 projektů podpořených z různých operačních programů v České republice,“ vysvětlil Radko Martínek, předseda Regionální rady. „Zjistilo se, že u konkrétních veřejných zakázek byl při užším výběru dodavatelů stavby nezákonně omezen počet zájemců o zakázku, a to využitím notebooků s nainstalovaným losovacím systémem, který umožnil předběžné stanovení vylosovaných zájemců o zakázku. Nedošlo tedy k náhodnému, ale připravenému a netransparentnímu výběru dodavatelů staveb,“ dodal Radko Martínek. V případě Severovýchodu se pochybně losovalo u keltské vesnice v Nasavrkách, u projektu zaměřenému na rozšíření a zkvalitnění služeb Hotelu Bohemia v Chrudimi a u sportovně-relaxačního Hotelu Davídek v Trutnově. Projekty šetří Policie ČR s tím, že jim až do uzavření případu nebudou propláceny slíbené prostředky z ROPu. „Dosud jsme žádné prostředky na zmíněné zakázky neproplatili,“ komentoval případ ředitel Semorád. Regionální rada v souvislosti s tím navrhla ostatním příjemcům dotací z ROP Severovýchod, aby nevyužívali ve veřejných zakázkách užšího řízení s losováním, i když je tento postup zákonný.