Více než 675 milionů schváleno na projekty realizované v krajských metropolích

DSC_0015.JPG Liberec – Pro pět projektů rozvíjejících krajská města Hradec Králové, Pardubice a Liberec schválil 25. března na svém libereckém zasedání Výbor Regionální rady NUTS II Severovýchod více než 675 milionů korun z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

V chátrajícím objektu královéhradecké továrny Vertex začala letos na Nový rok revitalizace. Statutární město Hradec Králové získalo evropskou dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod přesahující 136,6 milionů korun na Centrum celoživotního vzdělávání neboli městskou knihovnu se všemi odděleními, včetně dětského.  Objekt se otevře veřejnosti koncem léta roku 2012.

Na dokončení modernizace sportovního areálu Na Olšinkách získal T. J. Sokol Pardubice více než 4,6 milionů korun z Evropské unie. „Ve volejbalovém areálu modernizujeme tribunu pro diváky a stavíme nové tréninkové stěny. Kromě jiného necháme venku instalovat posilovací stroje a stůl na stolní tenis,“ říká Jiří Rozinek, náměstek pardubické primátorky. S dokončením projektu se počítá letos v prosinci.

V Liberci se začal 1. března letošního roku revitalizovat odsvěcený kostel sv. Máří Magdalény včetně fary. Ten se s evropskou dotací dosahující bezmála 56 milionů korun promění v Centrum podpory geotermálního využití energie. V multifunkčním objektu bude informační centrum, v němž se veřejnost dozví o možnostech alternativních zdrojů energie, zejména geotermální. Prostory bývalého kapucínského kláštera od konce února 2012 poslouží také k pořádání výstav a přednášek, konferencí, koncertů, tedy kulturních a společenských akcí.

K nejnákladnějším projektům realizovaným v krajských městech „Severovýchodu“ patří revitalizace budovy libereckých městských lázní. Na tento projekt získalo město z Evropské unie více než 325,5 milionů korun. Rekonstrukce začne 1. srpna tohoto roku. Vzniknou galerijní prostory pro stálé expozice a proměnné výstavy včetně provozního zázemí galerie. Projekt bude ukončen v prosinci roku 2013.

Statutární město Liberec získalo z Unie také více než 152,5 milionů korun na stavbou krytého plaveckého bazénu. Potrvá rok, začne letos v červenci. Veřejnosti se nabídne bezbariérový bazén se šesti pětadvacetimetrovými  drahami a variabilní výškou hladiny.

Na rozvoj krajských center v severovýchodních Čechách jsou v Evropském fondu pro regionální rozvoj vyčleněny přes dvě miliardy korun. „Z této částky jsou zatím proplacena jen čtyři procenta,“ řekl Zdeněk Semorád, ředitel Úřadu Regionální rady. Podle primátorů, kteří se počátkem března setkali se zástupci Regionální rady, však vyčleněné dotace budou vyčerpány.