Vojenské muzeum v Králíkách i tvrz Hůrka táhnou. Vloni je navštívilo téměř 45 tisíc turistů

Králíky – Patří mezi největší turistické magnety v Pardubickém kraji. Králická pevnostní oblast se může pochlubit pozůstatky rozsáhlého pevnostního systému z období před 2. světovou válkou. Vloni některou z přístupných tvrzí a dalších památek navštívilo více než 65 tisíc turistů. Nejoblíbenějšími cíli byly Vojenské muzeum v Králíkách, jež si prohlédlo bezmála 30 tisíc lidí, a dělostřelecká tvrz Hůrka, kam zavítalo více než 15 tisíc návštěvníků. Na obě stavby přispěla dotace z ROP Severovýchod.

Původní Vojenské muzeum sice nabízelo atraktivní kousky ve své expozici, avšak o komfortu pro návštěvníky i o vhodných podmínkách pro všechny exponáty by se dalo polemizovat. Právě proto se areál bývalé odchovny mladého dobytka Státního statku Králíky změnil k nepoznání. Díky dotaci více než 70 milionů korun tady vyrostlo nejmodernější vojenské muzeum v celé republice. Znovuotevření v plném lesku se konalo v červnu 2010. Od té doby se muzeum těší stále větší oblibě. Otevřeno má nyní od úterý do neděle vždy od 10 do 16 hodin, od května pak od 9 do 17 hodin.

Druhou stavbou, jíž pomohly k lesku a kráse evropské peníze, je dělostřelecká tvrz Hůrka. Tady ROP Severovýchod přispěl více než 15 miliony korun, díky nimž se celý komplex stal moderním muzeem se širokým spektrem prohlídkových okruhů a moderním návštěvnickým zázemím. Tady se slavnostního otevření dočkali v říjnu 2012. Nyní mohou návštěvníci areál navštívit celoročně, přičemž od září do května je přístupný pravidelně v prohlídkových časech v 11, 13 a 15 hodin, od června do srpna pak v 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin.

Více informací k návštěvnosti památek Králické pevnostní oblasti v loňském roce najdete zde.