Vojenské muzeum v Králíkách otevírá brány dalšího ročníku akce CIHELNA. Bitevní vřava vypukne v sobotu

Králíky – Opět po roce vypukne bitevní vřava v okolí Vojenského muzea v Králíkách, které se díky více než 70milionové dotaci z ROP Severovýchod stalo tím nejmodernějším vojensko-historickým muzeem v České republice. Akce CIHELNA 2014 se uskuteční už od pátku 22. srpna, kdy bude zahájena spanilou jízdou vojenské techniky po městech a obcích v okolí Králík a pokračovat bude pak v sobotu hlavním programem, vyvrcholí následně v neděli 24. srpna, kdy se veřejnosti otevřou všechna muzea a památníky, jenž jsou součástí Králické pevnostní oblasti. 

Akce CIHELNA 2014 je dvoudenní vzpomínkovou akcí s bohatým programem, určená všem příznivcům vojenské historie a současné techniky Armády ČR. Hlavní bitevní ukázkou se stane mobilizace z roku 1938, která se odehraje na hlavní ploše nedaleko Vojenského muzea v sobotu od 11.40 hodin. Už od rána se však prostory v okolí zaplní jednotkami nejen z řad vojáků. Své dovednosti a techniku představí také Policie ČR, Celní správa ČR anebo složky Integrovaného záchranné systému ČR. Pozadu nezůstane ani vězeňská služba anebo historické vojenské spolky. Připraven bude i kulturní program, který začne už v pátek večer koncertem na kralickém Velkém náměstí.

V neděli se lidem otevřou všechna muzea a památníky, jenž jsou součástí Králické pevnostní oblasti. Navštívit tak bude možné dělostřeleckou tvrz Bouda a tvrz Hůrka a vychutnat si v poklidu kompletní prohlídky těchto v největším rozsahu zpřístupněných objektů československého opevnění z let 1935-1938. Rovněž bude možné navštívit Muzeum československého opevnění z let 1935-1938, Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" a v neposlední řadě také Vojenské muzeum Králíky. Za přispění evropských dotací z ROP Severovýchod byla v letech 2009 – 2010 původní budova muzea komplexně zrekonstruována a nyní nabízí dostatečné interiérové i exteriérové plochy pro vystavované exponáty. Zejména výstava těžké techniky, v minulosti čelící venkovním vlivům, tak doznala významných pozitivních změn.

Podobný program akce najdete zde.