Vše kolem dotací na jednom místě. Po Evropských domech v Libereckém a Pardubickém kraji už mají jasno i v Hradci Králové

DSC_0559.JPG Hradec Králové, Liberec, Pardubice – Konkrétní podobu v krajích na severovýchodě Čech už dostává plán ministerstva pro místní rozvoj na zřízení takzvaných Evropských domů. V nich by měly sídlit organizace, které se v dané lokalitě zabývají problematikou evropských fondů. Po Pardubickém a Libereckém kraji mají jasno i na Královéhradecku, kde takový objekt vznikne. Regionální rada Severovýchod, která se stane zprostředkujícím subjektem pro Integrovaný regionální operační program (IROP), tak bude mít v budoucnu nové sídlo.

V Královéhradeckém kraji se v Evropský dům promění novější přístavba bývalého ústavu hluchoněmých nedaleko centra Hradce Králové. „Rada Královéhradeckého kraje odsouhlasila investiční záměr na projekt Evropské domy v krajích. Budova takzvaného Nového Hlucháku tak projde rekolaudací a rekonstrukcí. Rekolaudace objektu na administrativní budovu už probíhá na žádost majetkového oddělení a bude vyřízena do 30. listopadu příštího roku,“ upřesnil hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Dojde také k dalším stavebním úpravám, na něž není potřeba stavební povolení. Avšak na kompletní rekonstrukci pláště budovy, výměnu oken a další náročnější práce už bude potřebovat kraj příslušná povolení. Proto je otevření Evropského domu naplánováno až na začátek roku 2016.

Podobně jsou na tom i v Libereckém a Pardubickém kraji. I tady mají vybrané lokality, kde budou Evropské domy sídlit a nyní podnikají kroky k jejich zprovoznění. V Liberci by se v sídlo institucí zabývajících se evropskými fondy měl změnit bývalý Výzkumný ústav textilních strojů, kde již nyní sídlí Agentura regionálního rozvoje a KORID LK.  „Naším cílem je postupně toto území scelit za pomoci evropských dotací, objekty a plochy zrekonstruovat a vytvořit tak funkční a esteticky významný celek v centru krajského města. Stávající opuštěné budovy po výzkumném ústavu nyní působí zanedbaně,“ říká Marek Pieter, náměstek libereckého hejtmana pověřený řízením ekonomiky, investic, správy majetku a informatiky.

V Pardubicích vznikne Evropský dům zřejmě přímo v sídle krajského úřadu. „Jsem přesvědčen, že takové místo bude mít jednoznačný přínos pro žadatele, neboť budou moci získat všechny potřebné informace na jednom místě pod jednou střechou,“ objasnil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a pokračoval: „Úředníci několika institucí nebudou rozmístěni po celých Pardubicích, neboť jsme zprostředkujícím subjektům nabídli prostory přímo v sídle kraje. Naší snahou je, aby občané nemuseli běhat od čerta k ďáblu, ale z jednoho místa vyřešili většinu svých požadavků.“  Pro žadatele o evropské dotace se tak v nastávajícím programovém období 2014 - 2020 řada kroků zjednoduší. Pod jednou střechou najdou více organizací, které se budou zabývat evropskými fondy a nebudou již muset směřovat na různá místa.