Vše v pořádku. Evropská unie opět proplácí opravu letiště

Mladá fronta DNES | 2.2.2012

PARDUBICE Regionální rada, která rozděluje dotace z Bruselu, pozastavila na konci listopadu financování modernizace pardubického letiště. Měla prý podezření, že výběrové řízení na stavitele provázely podvody a že se staví za příliš vysokou cenu.
Nyní však úředníci dokončili kontrolu a zjistili, že je vše v pořádku. Stavba za 257 milionů bez DPH, na kterou Evropská unie pošle 214 milionů, tak může nerušeně pokračovat. „Pro nás je to velmi dobrá zpráva. Přece jen jsme kvůli vyšetřování neměli proplacené některé faktury a především naši dodavatelé se mohli dostat do existenčních problémů,“ uvedl Libor Joska, šéf stavební firmy Chládek a Tintěra, která letiště opravuje.
Ten se kvůli letišti dostal několikrát do ostrého konfliktu s náměstkem hejtmana Janem Tichým, který velmi často kritizoval způsob udělení i výši zakázky.
Joska dokonce uvedl v listopadu, že problémy s letištěm jsou politickým tlakem na něj. Na konci prosince se ukázalo, co tím myslel. Předal policii nahrávky, na kterých ho čelní krajský sociální demokrat Miroslav Petržílek nutí k tomu, aby opravu letiště naschvál předražil o 20 milionů a z toho polovinu dal jemu. Policie nyní Petržílka, který se na nahrávkách často zaštiťuje právě jménem Tichého, vyšetřuje kvůli vydírání.
Lidé z Regionální rady však říkají, že soutěž museli prověřit. „Losování je vždy problematické, což dokazuje i 36 zakázek, které šetří policie. Jsme rádi, že v Pardubicích je vše v pořádku,“ řekl ředitel Úřadu regionální rady Zdeněk Semorád.