VTVČ nasadila na obsluhu Královéhradecka nové moderní malokapacitní autobusy

Dopravák | 9.9.2011

Společnost Veolia Transport Východní Čechy a.s.
jeden z největších autobusových dopravců v Královéhradeckém kraji, pokračuje v obnově a modernizaci svého vozového parku. Mezi nejnovější přírůstky patří pět moderních, částečně nízkopodlažních malokapacitních autobusů značky SOR CN 8,5 určené pro regionální linky s menší frekvencí cestujících. Jejich nákup podpořila zhruba pětimilionová dotace z evropských fondů.
Slavnostní předání pětice autobusů v celkové hodnotě téměř 16 milionů korun (bez DPH), které byly pořízeny na základě projektu „Nákup ekologických, bezbariérových, nízkokapacitních autobusů pro Královéhradecký kraj“ (v rámci 18. kola výzvy v oblasti podpory 1.2 - Podpora projektů zlepšujících dopravní obslužnost území), spolufinancovaného Evropskou unií prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, se uskutečnilo v pondělí 29. srpna 2011 po poledni v Hradci Králové v areálu Terminálu hromadné dopravy. Skutečnost, že v tomto případě šlo o mimořádnou událost jak pro dopravce, tak objednavatele dopravy v závazku veřejné služby, organizátora integrované dopravy v kraji a další zainteresované strany, podtrhla osobní přítomnost hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France, generálního ředitele Veolia Transport Česká republika Ing. Radima Nováka, generálního ředitele společnosti Veolia Transport Východní Čechy Ing. Jindřicha Poláčka, ředitele firmy SOR Libchavy Ing. Jaroslava Trnky, zástupců OREDO s.r.o., Regionální rady Re
(Pokračování na str. 2)

(Pokračování ze str. 1)
gionu soudržnosti Severovýchod a mnoha dalších. Stejně jako dopolední prezentace nových vozidel VT VČ pro městskou dopravu v Chrudimi v sousedním Pardubickém kraji, i tato akce v Hradci Králové se těšila mimořádné pozornosti médií.
„Snaha o modernizaci vozového parku, zvýšení kvality našich služeb včetně úspory pohonných hmot i podpora ze strany evropských peněz nás vedla k pořízení těchto moderních vozidel," řekl při představení nových autobusů generální ředitel Veolia Transport Východní Čechy Ing. Jindřich Poláček. Jak zdůraznil, nákupem malokapacitních autobusů dochází k částečné změně struktury vozového parku, značka SOR přitom byla vybrána na základě standardního výběrového řízení. Nasazením těchto malokapacitních autobusů budou rovněž šetřeny finanční zdroje zadavatele dopravy. „Nové autobusy SOR CN 8,5 budou nasazeny už dnes odpoledne na méně frekventovaných linkách Královéhradeckého kraje, zejména na Chlumecku, Bydžovsku, Nechanicku a Jaroměřsku," upřesnil dále Ing. Poláček.
Problémy s financováním veřejné dopravy, klesající počet cestujících v autobusech a nutnost úspory nákladů, zejména v oblasti pohonných hmot, motivuje dopravní společnosti ve stále větší míře k pořizování vozidel s menší obsaditelností. V případě nových sorek pořízených Veolia Transport Východní Čechy se jedná o meziměstský autobus o délce 8 400 mm, šířce 2525 mm, výšce 2950 mm, s provozní hmotností 7 100 kilogramů a maximální techn. přípustnou hmotností 11 990 kg. Vozidlo je vybaveno motorem Cummins ISBe 4,5 l o výkonu 136 kW/700 Nm, splňujícím nejpřísnější ekologické limity normy Euro 5, šestistupňovou mechanickou převodovkou ZF 6S 890, retardérem Voith PMR, přední nezávisle zavěšenou nápravou SOR BN 004, tuhou zadní nápravou MERITOR RS 24-147 E s jednostupňovou redukcí, brzdami KNORR SN6, ABS/ASR Wabco a nezávislým topením Eberspraecher Hydronic 24. Autobus má dvoje dveře, přičemž šířka předních dveří je 810 mm a středních dvoukřídlých středních dveří 1210 mm. U středních dveří je instalována mechanická plošina, která umožňuje pohodlný bezbariérový nástup a výstup pro rodiče s kočárky a osoby se sníženou pohyblivostí, včetně vozíčkářů. Vozidlo je částečně nízkopodlažní: nástupní výška je 320 mm, výška podlahy vpředu 340 mm a v zadní části 800 mm. Celková obsaditelnost je 57 osob, přičemž 25 míst je k sezení a 32 k stání. Autobusy SOR CN 8,5, nově uváděné společností Veolia Transport Východní Čechy do provozu v Královéhradeckém kraji, jsou také vybaveny elektronickou informační tabulí a GPS pro dálkové sledování polohy vozidla.
O společnosti Veolia Transport Východní Čechy a.s.: VT VČ provozuje celkem 310 autobusů na 246 linkách, zaměstnává 423 lidí, z toho 377 řidičů. V loňském roce firma přepravila 14 134 tisíc osob.