Východní Čechy dostanou z EU stovky milionů

denik.cz | 15.6.2011

Východní Čechy – Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj získají z Evropské unie dalších zhruba 380 milionů korun na rozvoj dopravní infrastruktury a regionálního školství.

Peníze se budou rozdělovat prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, který je složen z těchto tří krajů. Zájemci by projekty s žádostmi o dotace mohli začít podávat v roce 2012.

Peníze pro region Severovýchod pocházejí zejména z více než 237 milionů eur (5,8 miliardy korun), které loni Evropská komise dodatečně přidělila České republice. Česká vláda z nich pak regionu Severovýchod přidělila asi 270 milionů korun. Měly by jít na dopravu. Dalších asi 110 milionů korun pro školství region získá převodem z operačního programu Technická pomoc.

„Za peníze na dopravu by se mohly v obcích postavit například nová autobusová nádraží či opravit vlaková nádraží,“ řekl ředitel úřadu rady Severovýchod Zdeněk Semorád.

Peníze pro školství mají směřovat zejména do středního školství, a to na projekty zaměřené na spolupráci škol s firmami. Peníze by měly být rozděleny do konce roku 2013. (čtk, red)