Výroční konference ROPFÓRUM 2014 zavedla hosty na cestu od ROPu k IROPu

ROPFÓRUM 2014 Hradec Králové – Již od roku 2007 rozděluje evropské peníze v Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji. Regionální rada Severovýchod tak prostřednictvím ROP Severovýchod mění pomyslnou tvář regionů. Kde všude už evropské peníze pomohly a co bude s ROPem v dalším programovém období, bylo hlavním tématem letošního ročníku výroční akce ROPFÓRUM 2014. Do hradecké filharmonie zamířilo na tři sta hostů z řad starostů měst a obcí, představitel krajů, ale i potenciálních či již úspěšných žadatelů o dotace anebo běžných obyvatel.

Královéhradecká filharmonie se stala místem, kde se ve čtvrtek 20. listopadu hosté vydali na cestu od ROPu k IROPu aneb z pomalu končícího období do toho nastávajícího. Pomyslného průvodce jim dělala moderátorka Jolana Voldánová, jejímiž rádci se stali 1. náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, předseda Regionální rady Severovýchod Martin Půta a ředitel Úřadu Regionální rady Severovýchod Zdeněk Vašák. Během moderované diskuze tak zazněla řada zajímavých informací. Na přetřes se dostaly například i problematické oblasti, na něž příjemci dotací upozorňují. „V nadcházejícím programovém období by měly být nastaveny jednotné podmínky, které nebudou v průběhu celého období měněny. To je v právě končícím období výrazný problém,“ nastínila jednu z oblastí, která by se měla změnit Klára Dostálová. Stejně tak by se měl sjednotit přístup například kontrol a auditů. „Celý systém by se měl stát pro žadatele přívětivější. Řada záležitostí půjde vyřizovat online, příjemci najdou vše na jednom místě a přístup bude jednotný,“ dodala Dostálová.

Budoucnost v mnohem širším kontextu připomněl předseda Regionální rady Severovýchod a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Díky dotacím z evropských fondů jsme mohli realizovat řadu projektů především v oblasti dopravní infrastruktury, na které bychom jinak neměli dostatek financí. Je potřeba říci, že je třeba se zamyslet a již zvažovat možnosti, čím tuto výraznou podporu po roce 2020 nahradíme,“ poznamenal Martin Půta.  

ROP Severovýchod si také vysloužil velkou poklonu. Podle posledních údajů ministerstva totiž patří v případě čerpání evropských dotací mezi ty nejlepší. „Je to pro nás velmi příjemná zpráva a jsem rád, když tyto informace slyším i z úst náměstkyně ministryně. Nicméně stále je před námi v příštím roce velký kus práce, abychom 100% vyčerpali přidělené finanční prostředky,“ poznamenal ředitel Úřadu Zdeněk Vašák. Doposud bylo příjemcům proplaceno více než 14 miliard korun, stále však zbývají čtyři miliardy. Pracovníci Úřadu Regionální rady Severovýchod jsou také zapojeni do zdárného rozběhnutí nového programu, který ROPy nahradí. V novém Integrovaném regionálním operačním programu (IROP), který bude rozdělovat 4,6 mld. EUR, by měly být první výzvy vypsány v polovině příštího roku, což potvrdila i náměstkyně Klára Dostálová. Úředníci jsou tak nyní vytíženy na maximum.

Celé znění tiskové zprávy nejdete také zde.

Fotogalerii z akce najdete tady.