Výstavu o Emilu Holubovi viděli i návštěvníci v Moskvě

Zpravodajství ČTK | 1.6.2010

Holice (Pardubicko) 1. června (ČTK) - Výstava o cestovali Emilu Holubovi by mohla příští rok zamířit do Státního Darwinova muzea v Moskvě. Stovky lidí už vidělo expozici o africké přírodě a Holubově životě v moskevské knihovně a zoologické zahradě. ČTK to řekl ředitel Kulturního domu města Holic Vítězslav Vondrouš.

 "Snažíme se Emila Holuba víc zpopularizovat. Výstava už byla v řadě měst České republiky, loni také v Bruselu. Když se nám ji podaří umístit v Darwinově muzeu, bude to velký úspěch," řekl Vondrouš.

 Holub je symbolem českého cestovatelství, na výpravách v Africe strávil 11 let. Muzeum připravilo výstavu předmětů, které mívá v depozitáři. Jde především o dokumenty, ale také trojrozměrné předměty.

 Holický rodák, respektive jeho lev Princ se proslaví i v Německu. Muzeum minulý týden zapůjčilo vycpaninu kapského lva pro natáčení dokumentu o spisovateli Karlu Mayovi. Vlastní exemplář již vyhynulého druhu, který byl největší na světě. Těchto zvířat je na světě dochováno a vycpáno pouze osm.

 "Karel May měl ve své pracovně vycpaného lva. Německá produkce se snažila mít všechno naprosto autentické. Vycpaných lvů je obecně hrozně málo, proto nás požádali o spolupráci. Bohužel se dokument v Česku promítat nebude," řekl Vondrouš.

 Ředitel doufá, že nejen putovní výstavy či zápůjčky pro filmaře vrátí muzeu prestiž. Sází především na modernizaci zázemí. Muzeum desítky let nabízí stejnou expozici. Vše by měly změnit evropské dotace a projekt architekta Davida Vávry. Zhruba v létě regionální rada rozhodne, zda holickému muzeu přidělí peníze. Poté by mohla začít přestavba za 21 milionů korun.

 "Když se nám peníze nepodaří získat, budeme o dotace usilovat dál. Zkusíme se domluvit s městem, případně se sponzory. Jen by přestavba nebyla v takovém rozsahu, v jakém je naprojektovaná," řekl Vondrouš.