Z Hradce na Kuks po nové cyklostezce

Na kole či po svých se dostanete ke Šporkovu Hospitalu na Kuksu přímo z Hradce Králové. Více než 26 kilometrovou stezku pro cyklisty a pěší lemující břehy Labe, Úpy a Metuje dotoval 55,4 miliony korun Regionální operační program NUTS II Severovýchod.  Je to údajně nejdelší úsek Labské stezky značené číslem 2 v České republice.

V Hradci Králové se v posledních týdnech nemluví o ničem jiném. Mít „to už najeto“ chtěl od posledního sněhu téměř každý, kdo v Hradci pracuje, bydlí nebo tu jen projíždí vlakem. Každý, kdo má doma kolo a rád se po zimě sveze.

Někteří přesto počkali až do 15. května, kdy hejtman Lubomír Franc a starostové Hradce Králové, Smiřic i Jaroměře – Zdeněk Fink, Jiří Klepsa a Luboš Tuzar přestříhli pásku a oficiálně tak novou stezku otevřeli. A že bylo krásně, na stezce se toho dne míjely desítky cyklistů s pěšími, maminkami s kočárky, podvečerními běžci i odvážnými bruslaři.

Cesta široká od jednoho do čtyř metrů začíná u Kamenného mostu v Pláckách. Tam se z centra krajského města pohodlně dostanete na kole od Smetanova nábřeží podél Labe. Odtud se už značenou trasou vydáte po poměrně úzké asfaltce směrem na Předměřice a odtud do Lochenic. Přes říčku Trotina najedete na polní nezpevněnou cestu. Tu má do asfaltové podoby rekonstruovat Státní pozemkový úřad. „Protože jsme chtěli dotaci vyčerpat v termínu, nemohli jsme do projektu zahrnout průchod rezervací Trotina. Nyní však v tomto úseku připravujeme výstavbu nového mostu,“ vysvětlil Luboš Tuzar, hlavní iniciátor výstavby nové stezky, která tak zatím není bezproblémově sjízdná pro bruslaře . Po asi 300 metrech polní cesty se opět dostanete na asfaltovou cyklostezku, která vás přivede do zámeckého parku ve Smiřicích. Odtud pokračujte vpravo po silnici a následně odbočte vlevo ke střelnici. Pokračujte podle značení kolem loděnice v Černožicích až k čistírně odpadních vod v Jaroměři. Dále kolem tenisových kurtů v Josefově, odbočte za zahrádkami doleva na nový cemento-betonový povrch. Čeká vás přejezd mostu po silnici, pak hned vpravo podél řadových domů a za nimi uličkou dolů k Úpě. Odtud vás cyklostezka dovede k novému podchodu pod silnicí I. třídy v Jaroměři a dále přes Heřmanice, Brod nad Labem až do Kuksu.

Po necelých 30 kilometrech v nohou vás čeká odměna – při pohledu na barokní Hospital totiž chutná zmrzlina i studené pivo náramně…a domů zase po svých nebo vlakem.