Z pivovarských komínů v Žirči už kouř nestoupá, přesto jeho areál znovu ožil. Nový domov tady našli lidé s roztroušenou sklerózou. I díky evropským penězům

Slavnostní otevření rozšíření Domova sv. Josefa Žireč – Je jediným zařízením svého druhu v České republice. Útočiště, zázemí, péči a porozumění tady najdou lidé, kteří trpí zákeřnou a nevyléčitelnou nemocí, jíž roztroušená skleróza je. Řeč je o Domově svatého Josefa v Žirči nedaleko Dvora Králové nad Labem. Díky bezmála 81 milionům korun z ROP Severovýchod tady nyní mohli zrekonstruovat dva objekty a zvýšit tak kapacitu domova o 100 procent. Slavnostní otevření jednoho z posledních projektů podpořených dotacemi z ROP Severovýchod se uskutečnilo první prosincový den.

Kdysi to byl pivovar a naproti němu stojící fara. Dnes je to objekt svatého Damiána s 15 novými lůžky pro lidi, kteří onemocněli roztroušenou sklerózou a potřebují 24hodinovou péči, již trvalý pobyt nabízí, a dalších 29 lůžek v objektu svaté Kláry sloužícím pro odlehčovací pobyty. Původní kapacita Domova svatého Josefa tak vzrostla ze 44 lůžek na 88. „Navíc v objektu svatého Damiána, kdysi pivovaru, vzniklo moderní zázemí pro vodoléčbu a další rehabilitaci a terapeutické techniky, jež jsou pro léčbu této nemoci zásadní,“ doplnil Miroslav Wajsar, ředitel Oblastní charity v Červeném Kostelci, pod níž zařízení spadá.

Přestože tady nyní mají k dispozici jednou tolik lůžek, směle by jich využili ještě mnohem víc. „V tuto chvíli jsou již zájemci o naše služby. Nicméně v pořadníku, z něhož jsme klienty vybírali, je 150 osob a všechny bohužel uspokojit nedokážeme. Doufáme však, že brzy vzniknou v České republice další zařízení podobného druhu jako to naše a budou moci pomoci další lidem,“ poznamenal Dominik Melichar zástupce ředitele pro zdravotně sociální služby.

Historie ruku v ruce s modernou

Během náročné rekonstrukce, která začala na podzim loňského roku a trvala 13 měsíců, došlo ke kompletní obměně, při níž však byly zachovány i cenné historické prvky obou budov. Barokní klenby, původní pískovcová dlažba, trámoví či vikýře. To jsou jen některé z nich. Vše se snoubilo s moderními prvky a technologiemi, které jsou v péči o tyto klienty nezbytností. Pokoje tak nabízejí nejen speciální polohovací postele, ale jsou vybaveny také transportním systémem, jež usnadňuje pohyb nemocných z postele na vozík a mnoho dalších věcí.

 „Toto zařízení je unikátní a ojedinělé nejen v Královéhradeckém kraji, ale také v rámci celé České republiky a o to víc mě těší, že mohlo vzniknout za účasti evropských peněz prostřednictvím ROP Severovýchod. Dovolím si také konstatovat, že v rámci zdravotnických a sociálních projektů, které vznikly díky našemu operačnímu programu, patří tento k těm nejpřínosnějším a nejužitečnějším. Na závěr bych ráda doplnila, že my úředníci jsme mohli jen pomáhat. To, že projekt uspěl v náročném hodnotícím procesu, je zásluhou těch, co se na něm podíleli, jelikož byl velmi dobře připravený,“ uvedla při slavnostním otevření ředitelka Úřadu Regionální rady Severovýchod Lenka Vašátková.

Největší projekt v historii domova

Kromě ní se slavnostního aktu zúčastnila celá řada významných hostů. Mezi nimi také Jiří Stejskal, ředitel Diecézní charity Hradec Králové a pak především kardinál Dominik Duka, který domovu požehnal a na úvod v přilehlém kostele odsloužil mši.

„Domnívám se, že je velmi důležité si uvědomit význam lidské práce a především té, která se navíc takto podaří. Když se podíváme, kolik lidí se podílelo na vzniku tohoto zařízení, je to skutečně velký počet, jimž patří velký dík. S tímto jsem si také vzpomněl na svého vedoucího ve fabrice ve Škodovce, který mě naučil, že když se hádáme o práci, tak je to dobře. Když se o ni nebudeme hádat, tak to dopadne špatně. To totiž není hádka, ale pouze emociální pracovní porada,“ uvedl kardinál Duka, který tak reagoval na slova Jiřího Stejskala, jenž se trochu vrátil v čase a zavzpomínal na jeden z kontrolních dnů. „Byl jsem tady asi tak před půl rokem a to jsem si říkal, to jsem zvědavý, zda to všechno klapne. Tak jak se dnes všichni usmívají a mají se rádi, to tehdy nevypadalo. Bylo to velmi bouřlivé. Nicméně vše se nakonec uklidnilo, vydařilo a vše vypadá tak, jak nyní vidíte,“ poznamenal Stejskal.

Rekonstrukce objektů bývalého pivovaru a fary je největším projektem, který byl v historii Domova sv. Josefa v Žirči a potažmo Oblastní charity v Červeném Kostelci realizován. 

 

Fotogalerii ze slavnostního otevření si můžete prohlédnout zde.