Z Ústavu hluchoněmých se zrodilo Rudolfinum. Pacienty tady vystřídali studenti

Slavnostní otevření Rudolfina, kdysi budovy bývalého Ústa... Hradec Králové – Zašedlá fasáda a chodby, jejichž krása už dávno vybledla. Tak ještě donedávna vypadal bývalý Ústav hluchoněmých na Pospíšilově třídě v Hradci Králové. Dnes však znovu září do dáli a jeho chodbami začali proudit studenti. Slavnostní otevření Rudolfina, jak byla nově budova zrekonstruovaná také díky evropským penězům z ROP Severovýchod pojmenována, se uskutečnilo v pondělí 8. února. V ten den zde také v pravé poledne začala výuka studentů Obchodní akademie, Střední odborné školy a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, jež tu našla svůj domov. 

Celé dění slavnostního zahájení se odehrálo v aule školy. „Tato nádherná místnost sloužila v minulosti jako kaple. Během rekonstrukce tak byly zachovány historické prvky i malby a nyní nám bude sloužit nejen ke slavnostnějším účelům, ale také při výuce hudební výchovy,“ upřesnila ředitelka školy Jana Vitvarová. To, že akustika je zde vynikající, se mohli hosté přesvědčit nejen při vystoupení jednotlivých hostů, ale také při následném koncertu. Interprety se nestal nikdo jiný, než sami studenti. „Máme jich tu řadu šikovných a talentovaných,“ podotkla ředitelka.

Během otevření došlo i k pomyslnému ceremoniálu, kdy hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc předal sadu původních klíčů od budovy studentům. Ti se tak stali právoplatnými novými nájemníky.

Rekonstrukce pod taktovkou památkářů

Objekt bývalého Ústavu hluchoněmých v Hradci Králové postavený v letech 1901 až 1902 tak získal znovu svůj lesk. Stavební práce na rekonstrukci historické budovy začaly už v roce 2014. Dokončeny byly na podzim 2015. Královéhradecký kraj na přeměnu, která byla ve spolupráci s městem zařazena do Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) Hradec Králové, získal více než 44 milionů korun z ROP Severovýchod. Vzhledem k tomu, že se jedná o historickou památku, museli stavaři a restaurátoři postupovat velmi pečlivě. „Museli jsme doplnit prvky, které byly původně v interiéru i exteriéru budovy. Opravili jsme tak fasádu budovy, položili novou dlažbu na chodbách, byly zrestaurovány zámečnické prvky na schodišti i veškeré štukové výzdoby, ale především byla zrestaurována původní kaple, včetně nástěnných maleb,“ řekl radní pro investice Josef Dvořák. 

Po dobu své více než 100leté existence budova sloužila především zdravotnickým účelům a neprošla komplexní opravou, což se projevilo v celkové zchátralosti i ve stále větších problémech při její údržbě. Díky dotaci tak byla vyměněna okna, střešní krytina a zrekonstruována fasáda. Obnovy se dočkaly veškeré rozvody elektřiny, vody, podlahy a vnitřní omítky, dveře i sociální zařízení. Budova byla skleněným krčkem spojena s později dostavěnou novou částí. Památkáři rozhodli o zbourání této spojnice. Novější objekt tak bude zcela samostatný a vznikne v něm Evropský dům.

 

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.