Zachovat regionální operační programy se České republice vyplatí, vzkázali vládě zástupci krajů, měst, obcí i Hospodářské komory

EU.jpg Hradec Králové – Zachovat i po roce 2013 regionální operační programy (ROP), z nichž plynou do regionů miliardové dotace z Evropské unie, chtějí zástupci krajů, měst i obcí. Zaznělo to 2. března na pražské tiskové konferenci, jíž se kromě Michala Haška a Radko Martínka, čelních představitelů Asociace krajů ČR, účastnil také ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.  O počtu operačních programů v dalším programovacím období Evropské unie má Nečasův kabinet rozhodnout v dubnu.    

Se záměrem vlády sloučit dnešních sedm regionálních operačních programů do jednoho nesouhlasí kraje, města ani obce. „Vrátíme se do roku 2006, kdy Česká republika čerpala unijní prostředky z jednoho centrálně řízeného programu. Bylo to tehdy velmi problematické a nešťastné,“ řekl pardubický hejtman a předseda Regionální rady Severovýchod Radko Martínek. Podle něho má stát s ROPy dobrou zkušenost, protože podle statistik patří dlouhodobě k nejlépe čerpajícím programům v republice. „Potvrzuje to i sama vláda ve svých pravidelných přehledech,“ komentoval stanovisko Michal Hašek, předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman. Tematické operační programy řízené ministerstvy však tak dobré výsledky zdaleka nemají. Proč tedy redukovat ty prokazatelně úspěšnější? „Nechceme vést politickou bitvu. Vláda však musí respektovat stanovisko krajů, obcí i měst, které navíc minulý týden podpořila Hospodářská komora,“ pokračoval hejtman Martínek. Pozici, kterou zaujala Asociace krajů ČR a Svaz měst a obcí potvrdí zástupci těchto institucí ve společném memorandu, které předají vládě. Ještě v březnu chtějí zástupci krajů jednat o dotacích také s premiérem Petrem Nečasem.