Žamberk přijde o dotaci nebo její část. Rozhodne se v říjnu

Orlický deník | 13.10.2011

Co hrozí Žamberku kromě čtvrtmilionové pokuty za kauzu „pěší zóna”?
Otázky pro

Žamberk - Jak už Deník informoval, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže městu potvrdil pokutu 250 tisíc korun za porušení zákona o veřejných zakázkách. Potrestal tak vyřazení firmy Agile z výběrového řízení na zhotovitele pěší zóny a účast tehdejšího místostarosty Ryana Strnada v hodnoticí komisi. Podle úřadu šlo o osobu ve vztahu k veřejné zakázce podjatou. Žamberk na pěší zónu získal evropskou dotaci, může o ni však přijít. Na stanovisko Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod jsme se zeptali jeho tiskové mluvčí Evy Jouklové.

* Předpokládáme, že úřad Regionální rady se bude pokutou pro Žamberk zabývat vzhledem k tomu, že na projekt získal dotaci. Jaký je postoj vašeho úřadu k této záležitosti?

ÚOHSpotvrdil své první rozhodnutí a zamítl rozklad, který město podalo. Vzhledem k závažnosti rozhodnutí úřadu, který podjatost místostarosty potvrdil, přijde město o celou dotaci nebo její část. Regionální rada o tom rozhodne během října.

* Můžete připomenout, jak vysokou dotaci Žamberk získal?

Dotace zROPučiní 21,3 milionů korun, z toho je evropská dotace 19,6 milionů korun. Naspornou zakázku Regionální rada zatím nevyplatila žádné prostředky, v rámci projektu bylo vyčerpáno 724 795 korun. Další platby jsou pozastaveny.

* Zaznamenali jste v regionu podobný případ?

Podobný případ podjatosti se řešil v Červené Vodě. Bývalý starosta byl členem hodnoticí komise, která vybírala dodavatele stavby. Přitom zaštiťoval odbornost vítězné firmy. Případ řešilÚOHSa rozhodl o pokutě 60 000 Kč. Obec podala rozklad,ÚOHSjej zamítl. Obec tedy podala 8. února 2011 žalobu proti rozhodnutíÚOHSke Krajskému soudu v Brně. Regionální rada zatím obci z projektu nic neproplatila a čeká na právní analýzu postupu, o kterou požádala Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.