Zástupci Evropské komise jednali o budoucnosti evropských fondů v České republice

Jack_Engwegen_a_hejtman_Mart__nek__2_.jpg Brno - Jednání zástupců Evropské komise, ministerstev, krajů a regionálních rad o budoucnosti kohezní politiky, tedy o tom, v jaké podobě, podle jakých pravidel, na jaké priority a v jakých objemech bude možné v příštím programovém období počítat s fondy EU, se uskutečnilo v Brně na konci minulého týdne.

Představy Evropské komise přednesl ředitel bruselského Generálního ředitelství pro regionální politiku (DG Regio)  Nicholas Martyn společně s ředitelem české jednotky Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Jackem Engwegenem. Česká republika již zahájila přípravy a plánování budoucnosti kohezní politiky v příštím programovém období 2014-2020. Koordinací příprav je pověřeno ministerstvo pro místní rozvoj. Nové období se připravuje  v podmínkách hospodářské stagnace celé EU, tedy v době, kdy dopady hospodářské krize budou významnou měrou ovlivňovat rozhodování o rozpočtu a využití financí určených pro rozvojovou politiku EU. Evropští zástupci informovali o hlavních principech, které chce Evropská unie v budoucnu uplatnit při využívání evropských dotací: koncentrovat prostředky na opravdu klíčové oblasti rozvoje jednotlivých regionů či sektorů, dále efektivněji měřit výsledky realizovaných projektů

a v neposlední řadě také zjednodušit samotný systém provádění kohezní politiky. „Probrali jsme se zástupci Evropské komise záležitosti, které ovlivní strategické plánování a podobu strukturálních fondů pro další období, ale i způsob, jakým budou úřady fondy spravovat,“ dodal k jednání první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun. Jeho slova doplnil Radko Martínek, vyjednavač za Asociaci krajů ČR a předseda Regionální rady NUTS II Severovýchod: „Byli bychom rádi, kdyby v příštím programovacím období zůstalo zachováno nejméně 70 procent současných dotací“.

 Více informací naleznete na stránkách http://www.jihovychod.cz/.