Nová budova Třebechovického muzea betlémů se otevře po setmění. Jen na jediný den odhalí unikátní knihu

Proboštův mechanický betlém Třebechovice pod Orebem – Přestože ve většině městech už mají tradici muzejních nocí za sebou, v Třebechovicích se na ni teď chystají. Navíc to nebude noc jen tak ledajaká. Ta letošní bude mít nádech vzpomínky a oslavy v jednom. Před 15 lety byl totiž Proboštův betlém prohlášen za Národní kulturní památku. Tehdy sídlilo Třebechovické muzeum betlémů ještě ve staré budově, dnes už se mohou návštěvníci těšit do nových prostor, které vznikly po zbourání původního objektu. Městu se podařilo na rozsáhlou přestavbu získat také dotaci ve výši více než 38,6 milionů korun z ROP Severovýchod. Své poklady muzeum odhalí po setmění už v úterý 17. června. 

Pouze v tento den budou mít návštěvníci možnost od 16 do 22 hodin spatřit Literátský graduál z roku 1559. Unikátní rukopisná kniha Třebechovického literátského bratrstva je významnou hudební i knižní památkou. Graduál má 439 číslovaných listů velikost 55 × 40 cm. Je svázán v dřevěných deskách potažených kůží a ozdobených mosaznými ozdobami a sponami. Uprostřed desek je mosazná roseta s liliemi. Text je převážně český, připojeny jsou latinské poznámky. V první části knihy převládají textové záznamy. Ve druhé pak hudební záznamy jednohlasých zpívaných částí mše.

Každou hodinu bude také promítaný snímek „Probošt pro Montreal“ z roku 1965. Vstup je v rámci Mezinárodního dne muzeí zdarma.

Třebechovické muzeum betlémů je jediným svého druhu v České republice. Kýžené rekonstrukce se dočkalo v roce 2011. Vloni se pak znovu v plné kráse otevřelo návštěvníkům. Stará budova šla k zemi a nahradila ji zcela nová. Město se tak postaralo s podporou evropských peněz o vznik jedinečné expozice, v níž září nejen známý Proboštův betlém, ale nově i celá řada dalších, které doposud ležely v depozitáři. Celou sbírku tvoří více než 300 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů, pocházejících z tradičních i netradičních betlémářských oblastí.