Železnice slaví sto let od udělení titulu města

Jičínský deník | 12.7.2012

Železnice – Již v pořadí šestý muzejní den bude tuto sobotu spojen s oslavami sta let od prvního udělení titulu města. Obecní rada usilovala již od prvních let 20. století o povýšení Železnice na město, a stalo se tak až 28. prosince 1911.
„Tehdejší obecní rada se však toto rozhodnutí o udělení titulu města oficiálně dozvěděla až 13. února roku 1912, pak ve dnech 27. – 29. července toho roku byl uspořádán první sjezd rodáků a přátel. Na této akci bylo důstojně oslaveno udělení titulu města,“ informuje současný starosta města Jiří Kazda.
Statut poté město ztratilo a bylo pouze městysem (přesto však bylo stále nazýváno lázeňským městečkem), a od ledna 2007 opět znovu požívá titul města.
Sobotní oslavy budou zahájeny ve Vlastivědném muzeu za hudebního doprovodu, občerstvení i činnosti řemeslných dílen. Zajímavostí bude vyhodnocení fotosoutěže, do které měla veřejnost možnost se zapojit; cílem bylo zdokumentovat rozvoj lokality. Výsledek následné dražby snímků poslouží místním sokolům.
Odpolední program se přesune na víceúčelové hřiště, které obci slouží již dva roky a bylo vybudováno nákladem zhruba 5,5 milionu korun. Z devadesáti procent bylo spolufinancováno z programu EU – ROP ­NUTS II Severovýchod. Na hřišti budou připraveny soutěže pro děti, ukázka práce kynologů i večerní zábava. Ve škole bude možné zhlédnout výstavu o běhu let tohoto zařízení. Další program je plánován v parku i Raisově ulici.